تست نفوذ چیست؟ | کاربید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تست نفوذ چیست؟ | کاربید


یکی از مهمترین مراحل در ایجاد یک برنامه امنیتی قوی، ارزیابی اثربخشی آن است. مهم است که بدانید آیا کنترل‌ها، فرآیندها و سیستم‌هایی که روی آنها سرمایه‌گذاری کرده‌اید واقعاً نیازهای امنیتی، حریم خصوصی و انطباق خاص شرکت شما را برآورده می‌کنند یا خیر.

به ما اجازه دهید یکی از ابزارهای مورد علاقه خود را برای ارزیابی برنامه امنیتی شما معرفی کنیم: تست نفوذ.

تست نفوذ برای دریافت درک جامعی از اینکه چگونه یک هکر می تواند به سیستم شما دسترسی پیدا کند و چه کاری می توانید برای رفع این آسیب پذیری ها انجام دهید بسیار عالی است.

بررسی اجمالی: تست نفوذ چیست؟

تست نفوذ، همچنین به عنوان تست قلم شناخته می شود، یک حمله شبیه سازی شده مجاز علیه یک سیستم کامپیوتری، شبکه یا برنامه وب است. نتایج، آسیب‌پذیری‌ها و ضعف‌هایی را شناسایی می‌کنند که یک بازیگر بد می‌تواند از آنها سوء استفاده کند.

از این گذشته، شبیه سازی یک حمله در دنیای واقعی را نشان می دهد و به شما این امکان را می دهد که ببینید برنامه امنیتی شما چگونه در برابر چیز واقعی مقاومت می کند. تست خودکار خودکار به سازمان‌ها کمک می‌کند تا آسیب‌پذیری‌های امنیتی خود را قبل از تبدیل شدن به یک مشکل پیدا کنند و برطرف کنند.

انواع مختلفی از تست نفوذ وجود دارد، از جمله تست خارجی، تست داخلی و تست کور. هر نوع آزمایش اهداف خاص خود را دارد و بر جنبه های مختلف محیطی که آزمایش می شود تمرکز دارد.

انواع تست نفوذ چیست؟

به طور کلی سه روش برای تست قلم وجود دارد:

  1. جعبه سیاه: بدون اعتبار فقط URL و IP به آزمایش کننده ارائه می شود.
  2. جعبه خاکستری: اعتبارنامه ها و سایر اطلاعات به آزمایش کننده ارائه می شود.
  3. جعبه سفید: برای برنامه های تحت وب و موبایل. کد منبع در اختیار آزمایش کننده قرار می گیرد.

هیچ دو شرکتی دقیقاً یکسان نیستند، بنابراین هیچ دو برنامه امنیتی نباید یکسان باشند. ابزارهایی که برای ارزیابی وضعیت امنیتی و قابلیت‌های خود استفاده می‌کنید به نیازهای امنیتی، حریم خصوصی و انطباق خاص کسب و کار شما بستگی دارد – از جمله نوع تست نفوذی که انتخاب می‌کنید.” – Nishank Keder، تستر نفوذ سرب در Carbide

تست نفوذ را می توان بر روی شبکه، برنامه وب، برنامه تلفن همراه، شبکه بی سیم و زیرساخت شما انجام داد. بیایید نگاهی به برخی از محبوب ترین انواع تست نفوذ و زمان استفاده از آنها بیندازیم.

تست نفوذ خارجی

این نوع تست نفوذ بر امنیت سیستم های خارجی شما مانند وب سایت ها و برنامه های کاربردی وب تمرکز دارد.

زمان استفاده از آن: برای اطمینان از ایمن بودن وب سایت شما، به خصوص اگر وب سایت شما اطلاعات حساسی مانند جزئیات پرداخت، جزئیات سلامت یا سایر اطلاعات شخصی را پردازش می کند.

تست نفوذ داخلی

در اینجا نحوه ارزیابی امنیت سیستم ها و شبکه داخلی خود از هکرها، کارمندان ناراضی فعلی یا سابق و خطرات شخص ثالث آورده شده است.

زمان استفاده از آن: برای اطمینان از اینکه هر فردی که در سیستم های شرکت شما کار می کند به اطلاعات حساسی که برای انجام وظایف آنها ضروری نیست دسترسی ندارد.

تست نفوذ کور

تست کور نوعی تست نفوذ است که در آن اطلاعات محدودی در مورد سیستم هدف به تستر داده می شود و یک سناریوی حمله در دنیای واقعی را شبیه سازی می کند. این نوع آزمایش اغلب برای آزمایش کننده چالش برانگیزتر است، اما نتایج معمولاً جامع تر هستند.

زمان استفاده از آن: زمانی که جدول زمانی انعطاف‌پذیرتری دارید و می‌خواهید بفهمید که کنترل‌های امنیتی شما تا چه اندازه در برابر یک حمله واقعی مقاومت می‌کنند.

تست نفوذ هدفمند

این رویکرد به آزمایشگر اطلاعات خاصی در مورد سیستم هدف، مانند آدرس IP آن می‌دهد و از او می‌خواهد تلاش‌های خود را بر یافتن آسیب‌پذیری‌های خاص متمرکز کند.

زمان استفاده از آن: زمانی که می خواهید بر روی یافتن آسیب پذیری ها در یک برنامه یا سیستم خاص تمرکز کنید.

تست نفوذ مهندسی اجتماعی

تست مهندسی اجتماعی بر عنصر انسانی امنیت تمرکز دارد. آنها می گویند که افراد سازمان شما می توانند بزرگترین آسیب پذیری شما یا بهترین خط دفاع شما باشند.

زمان استفاده از آن: برای کمک به تشخیص اینکه آیا تیم شما مستعد حملات فیشینگ است یا از بهترین شیوه های امنیتی مانند مدیریت صحیح رمز عبور پیروی می کند.

تصمیم گیری اینکه کدام نوع آزمون برای سازمان شما مناسب است به نیازها و اهداف امنیتی خاص شما بستگی دارد. چه به دنبال یافتن آسیب‌پذیری‌ها در وب‌سایت، شبکه داخلی یا کارمندان خود باشید، یک نوع تست نفوذ وجود دارد که برای شما مناسب است.

چه کسی تست نفوذ را انجام می دهد؟

تست نفوذ معمولا توسط هکرهای اخلاقی انجام می شود که به عنوان هکر کلاه سفید یا آزمایش کننده نفوذ نیز شناخته می شوند. این متخصصان متخصص امنیتی هستند و آموزش دیده اند که مانند هکرها فکر کنند. آنها از دانش خود در مورد تهدیدات امنیتی و تکنیک های مخرب رایج برای شبیه سازی حمله به یک سیستم هدف و شناسایی نقاط ضعف آن استفاده می کنند.

گزینه های شما برای اینکه چه کسی می تواند تست نفوذ را برای شرکت شما ارائه دهد چیست؟

ارائه دهندگان تست نفوذ خارجی

شرکت ها می توانند تسترهای نفوذ شخص ثالث را برای انجام ارزیابی های امنیتی منظم و ارائه توصیه هایی برای بهبود امنیت سیستم های خود استخدام کنند. فروشندگان نرم افزار همچنین می توانند آنها را استخدام کنند تا محصولاتشان را قبل از انتشار عمومی از نظر آسیب پذیری آزمایش کنند.

تیم های امنیتی داخلی

اگر سازمان شما ظرفیت دارد، می توانید یک تیم داخلی بسازید که بتواند آزمایش های نفوذ منظم را انجام دهد. این تیم های داخلی می توانند طیف کاملی از ارزیابی های منظم، از جمله تست قلم را انجام دهند. سپس آنها می توانند از نزدیک با تیم شما برای بهبود وضعیت امنیتی شما همکاری کنند.

روند کلی تست نفوذ چیست؟

برنامه ریزی و آماده سازی

قبل از انجام تست نفوذ، ضروری است:

  • محدوده آزمون را مشخص کنیدمحدوده آزمون باید اهداف آزمون، سیستم ها و برنامه های کاربردی در حال آزمایش و هرگونه ملاحظات قانونی و اخلاقی را در نظر بگیرد.
  • جمع آوری اطلاعات در مورد سیستم هدفسیستم عامل، تنظیمات سخت افزاری و نرم افزاری و توپولوژی شبکه را تعیین کنید. اهداف آزمون باید به وضوح مشخص شود. آنها باید دامنه آزمایش، دارایی های حیاتی محافظت شده و وضعیت امنیتی کلی سازمان را در نظر بگیرند.
  • ملاحظات قانونی و اخلاقی را شناسایی کنیداگر شرکت شما داده‌های شخصی را مدیریت می‌کند، ممکن است لازم باشد مراحل دیگری مانند اجرای یک قرارداد قانونی بین تستر قلم خود و شرکت اضافه کنید تا اطمینان حاصل شود که داده‌ها به صورت ایمن و اخلاقی مدیریت می‌شوند. برای تأیید اینکه آیا این امر ضروری است یا خیر، با حقوقی خود مشورت کنید.

چهار مرحله تست نفوذ

روش انجام تست نفوذ شامل چهار مرحله شناسایی، اسکن و شمارش، بهره برداری و پس از بهره برداری است.

  1. هوش – جمع آوری اطلاعات در مورد سیستم هدف، مانند آدرس های IP، نام دامنه و پورت های باز.
  2. اسکن و لیست کنید – ارزیابی سیستم هدف و شناسایی آسیب پذیری ها.
  3. بهره برداری – تلاش برای سوء استفاده از آسیب پذیری ها برای دسترسی به سیستم یا داده های هدف.
  4. بعد از عمل – تثبیت دسترسی به سیستم هدف و جمع آوری اطلاعات اضافی در مورد سیستم، مانند رمزهای عبور و سایر داده های حساس.

انواع ابزارهای تست نفوذ

تهیه فهرست مناسب از ابزارها و روش‌ها برای انجام تست نفوذ برای به دست آوردن بهترین نتایج از ارزیابی شما ضروری است.

آنچه را که می‌خواهید از تست نفوذ خود کشف کنید، بیابید و جعبه ابزار خود را بر اساس آن بسازید. از اسکنرهایی مانند Nmap و Nessus، رهگیرهای پراکسی مانند Burp Suite و OWASP ZAP، تا fuzzing، sniffing & spoofing و ابزارهای بهره برداری مانند Metaspolit، sqlmap، searchsploit و حتی ابزارهای بازرسی کد منبع، تعدادی راه برای دریافت یک دید جامع از برنامه امنیتی شما وجود دارد. ” Nishank Keder، تستر نفوذ سرب در Carbide

توجه داشته باشید که برخی از این راه حل ها پولی هستند و برخی از آنها متن باز یا “OSINT” – Open Source Intelligence Software (OSINT) هستند. فروشندگان شخص ثالث به مجموعه کاملی از ابزارهای آزمایش شده و آزمایش شده دسترسی خواهند داشت، اما اگر قصد دارید یک تیم داخلی بسازید، هزینه راه حل ها را در برنامه های خود لحاظ کنید.

چگونه تطبیق سرعت تست نفوذ کاربید را ترکیب کنیم

آیا آماده‌اید تا مسیر خود را برای انطباق تسریع کنید؟ ترکیب اطلاعات جامع به‌دست‌آمده از آزمایش‌های نفوذ منظم همراه با پلتفرم کاربید، تیم متخصص و خدمات قوی، امنیت واقعی و انطباق کارآمد را تضمین می‌کند. از جانب SOC 2، PCI DSS، و هر چارچوبی در این بین، ما اینجا هستیم تا از شما در برآورده کردن بسیاری از خواسته‌های اسلب خود، از جمله تست نفوذ منظم، پشتیبانی کنیم.

همین امروز با یک پیشنهاد تست قلم شروع کنید و کشف کنید که چگونه روند رعایت امنیت و حریم خصوصی شما را تسریع می کنیم تا بتوانید روی کسب و کار خود تمرکز کنید.