تفاوت بین SQL و MySQL – SQL در مقابل MySQL

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ


4 پایگاه داده برتر دنیا از زبان پرس و جو ساختاریافته (SQL) استفاده می کنند. پایگاه داده های زیادی وجود دارند که بر اساس زبان SQL ساخته شده اند. در این وبلاگ در مورد SQL در مقابل MySQL صحبت خواهیم کرد. خوش آمدید وبلاگ Edureka در مورد SQL در مقابل MySQL، در اینجا به تفاوت های SQL و MySQL خواهیم پرداخت.

پایگاه داده چیست؟

پایگاه داده مجموعه ای از تمام داده ها در یک سیستم نرم افزاری است که به صورت الکترونیکی ثبت و ساختار یافته است. این یک فناوری است که به ما اجازه می دهد تا هر شکلی از داده ها را در مقادیر انبوه برای دسترسی و کاربرد آسان ذخیره کنیم.

انواع مختلفی از پایگاه های داده وجود دارد، مانند پایگاه های داده متمرکز که تمام اطلاعات مربوط به موسسات را در یک مکان مدیریت می کنند، یا پایگاه های داده ابری که اطلاعات را در یک سرور ذخیره می کنند و می توان به صورت آنلاین به آنها دسترسی داشت.

RDBMS چیست؟

RDBMS (سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای) یک سیستم مدیریت پایگاه داده پیچیده تر است که به شما امکان سازماندهی، نگهداری، بازیابی و مدیریت پایگاه داده های جدولی را می دهد. برای مدیریت حجم عظیمی از داده ها، یکی از رایج ترین ابزارهای مورد استفاده توسط تحلیلگران داده یا مدیران پایگاه داده است.

در مدیریت داده های کسب و کار، SQL و MySQL دو اصطلاح رایج هستند. اگرچه ممکن است شبیه به نظر برسند، اما اساساً متفاوت هستند. اگر می خواهید با پایگاه داده های رابطه ای، کلان داده، هوش تجاری یا تجزیه و تحلیل تجاری کار کنید، باید تفاوت بین SQL و MySQL را درک کنید.

برای درک تفاوت بین SQL و MySQL، اجازه دهید با تعاریف آنها شروع کنیم.

SQL چیست؟

SQL (زبان پرس و جوی ساختاریافته) زبان استاندارد برای کار، مدیریت و دسترسی به پایگاه های داده است. شما می توانید با ایجاد تغییرات ساده نحوی، داده ها را در پایگاه های داده دیگر اضافه، بازیابی، حذف یا دسترسی داشته باشید. به گفته موسسه ملی استاندارد آمریکا (ANSI)، SQL زبان استاندارد برای مدیریت یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای مانند MySQL است. مایکروسافت مالک، میزبانی و نگهداری آن است.

SQL می تواند برای ایجاد برنامه هایی که تغییراتی در پایگاه داده ایجاد می کنند استفاده شود. SQL همچنین می تواند برای ساخت و اصلاح طرحواره های پایگاه داده استفاده شود. یکی از جذاب ترین ویژگی های SQL امکان دسترسی به چندین رکورد پایگاه داده با یک دستور واحد است.

MySQL چیست؟

MySQL توسط MySQL AB در سال 1995 ایجاد شد. از سوی دیگر، Oracle Corporation در حال حاضر مالک و فروش آن است. MySQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای منبع باز است که عملکردها و فرآیندهای پایگاه داده خاصی را با استفاده از دستورات SQL انجام می دهد.

C و C++ زبان های برنامه نویسی هستند که برای ایجاد MySQL استفاده می شوند. این تقریباً روی تمام سیستم عامل های اصلی از جمله ویندوز، مک او اس ایکس، لینوکس و رایانه های مبتنی بر یونیکس اجرا می شود. همچنین یک جزء کلیدی از پشته فناوری منبع باز LAMP (لینوکس، آپاچی، MySQL و PHP) است. پایگاه داده های MySQL توسط چندین کاربر قابل دسترسی است.

اکنون در این وبلاگ SQL در مقابل MySQL اجازه دهید در مورد اینکه چرا باید از آنها استفاده کنیم بحث کنیم.

چرا باید از SQL استفاده کنید؟

SQL یک ابزار قوی و کارآمد برای استخراج اطلاعات مرتبط و ارزشمند از مجموعه داده های عظیم است. در حالی که SQL از لحاظ تاریخی حوزه تحلیلگران و برنامه نویسان بسیار ماهر داده بوده است، به طور فزاینده ای توسط کارمندان غیر فنی مورد استفاده قرار می گیرد.
یادگیری SQL ساده تر از آن چیزی است که تصور می کنید، و پاداش آن بسیار بیشتر از تعهد زمانی است. با انجام این سرمایه‌گذاری، ارزش تیم خود را افزایش می‌دهید و در عین حال بازارپذیری خود را در شرکت و بازار گسترده‌تر بهبود می‌بخشید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چرا باید یاد بگیرید، به مقاله ما در مورد SQL مراجعه کنید، https://www.edureka.co/blog/top-10-reasons-to-learn-sql/

چرا باید از MySQL استفاده کنید؟

یکی از دلایلی که MySQL محبوب ترین پایگاه داده منبع باز در جهان است این است که پشتیبانی گسترده ای از انواع توسعه برنامه ها ارائه می دهد. رویه های ذخیره شده، تریگرها، توابع، نماها، مکان نماها، SQL استاندارد ANSI و سایر توابع پایگاه داده پشتیبانی می شوند. کتابخانه های پلاگین برای جاسازی عملکرد پایگاه داده MySQL تقریباً در هر برنامه تعبیه شده در دسترس هستند. MySQL همچنین شامل کانکتورها و درایورها (ODBC، JDBC، و دیگران) است که MySQL را به سرور مدیریت داده انتخابی برای طیف گسترده ای از برنامه ها تبدیل می کند. MySQL همه چیزهایی را که برای ساختن سیستم های اطلاعاتی مبتنی بر پایگاه داده نیاز دارند، در اختیار توسعه دهندگان برنامه قرار می دهد، خواه از PHP، Perl، Java، Visual Basic یا .NET استفاده کنند.

حالا بیایید تفاوت های SQL در مقابل MySQL را بر اساس دسته بندی مورد بحث قرار دهیم.

SQL در مقابل MySQL: تفاوت های اصلی بین SQL و MySQL چیست؟

دسته بندیSQLMySQL
تعریفزبان پرس و جو ساختاریافته (SQL) مخفف زبان پرس و جو ساخت یافته است. هنگام کار با پایگاه داده های رابطه ای مفید است.MySQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDBMS) برای ذخیره، بازیابی، اصلاح و مدیریت پایگاه های داده است.
تاریخدر سال 1970 زبان برنامه نویسی معروف به SEQUEL متولد شدMySQL در اوایل دهه 1990 ادعا کرد که اولین پایگاه داده رابطه‌ای منبع باز است، علیرغم این واقعیت که SQL زبانی بود که برای کار با سایر پایگاه‌های داده رابطه‌ای استفاده می‌شد.
پیچیدگیبرای استفاده موثر از SQL، ابتدا باید زبان را درک کنید. با دانلود و نصب به راحتی قابل دسترسی است.
توسعه دهندگانSQL توسط شرکت مایکروسافت توسعه یافته است.MySQL توسط MySQL AB توسعه یافته است اما در حال حاضر متعلق به شرکت Oracle است.
از آن استفاده کنیدبرای استفاده از سیستم پایگاه داده برای پرس و جو و کار.به دستکاری، ذخیره سازی، اصلاح و حذف داده ها در قالب جدولی اجازه می دهد.
نحو/قالبنحو و قالب ثابت، اعلانی و آسان برای استفاده است.

با بند شروع کنید و با نقطه ویرگول پایان دهید.

MySQL یک نرم افزار است، نه یک زبان برنامه نویسی، بنابراین هیچ دستور یا فرمت خاصی ندارد.
ازیکوفSQL به زبان های مختلف موجود است.MySQL فقط به یک زبان در دسترس است که انگلیسی است.
پشتیبانی از پلتفرمینگSQL برای ویندوز طراحی شده است، اما در آخرین نسخه های خود روی Linux و Mac OS X نیز کار می کند.MySQL با پلتفرم های مختلف سازگار است و روی لینوکس، مک او اس ایکس و ویندوز اجرا می شود.
به روز رسانی هازبان ثابت است و دستور بدون تغییر باقی می ماند.با این حال، آخرین به روز رسانی ها و نسخه های MySQL برای بهبود عملکرد وجود دارد.
دسترسیSQL یک نرم افزار اختصاصی است که متعلق به مایکروسافت است و به صورت رایگان برای دیگران باز نیست.MySQL یک پلت فرم رایگان و متن باز است که امکان دسترسی به همه را فراهم می کند.
زبان پشتیبانیSQL خود یک زبان برنامه نویسی است که برای سیستم های پایگاه داده استفاده می شود.MySQL از تمام زبان های برنامه نویسی اصلی مانند C، C++، Perl، PHP، Python، Ruby و بسیاری دیگر پشتیبانی می کند.
حمایت جامعهتنها پشتیبانی از مسائل و پرس و جوهای SQL، مراقبت از پشتیبانی مایکروسافت به دلیل استفاده دفاعی قوی آن است.MySQL از پشتیبانی جامعه عالی برخوردار است زیرا امکان دسترسی رایگان را فراهم می کند.
موتور ذخیره سازیSQL تنها از یک مکانیسم ذخیره سازی برای عملیات های مختلف پشتیبانی می کندMySQL از موتورهای ذخیره سازی مختلف پشتیبانی می کند و فضای زیادی را برای عملکردها و عملیات های مختلف اشغال نمی کند. همچنین مکانیسم ذخیره سازی افزونه را فعال می کند.
امنیت داده هاسرورهای SQL ایمن هستند زیرا اشخاص ثالث یا افراد خارجی مجاز به دستکاری داده ها نیستند.MySQL به دلیل ماهیت منبع باز خود در معرض تهدیدات امنیتی بیشتری است. همچنین امکان دستکاری و تغییر داده ها را به کاربران غیرمجاز در زمان اجرا می دهد.

SQL در مقابل MySQL: نتیجه گیری

به طور خلاصه، بحث SQL در مقابل MySQL باز است و منجر به انتخاب باینری نمی شود. اگرچه SQL و MySQL تفاوت های زیادی دارند، اما می توانند با هم کار کنند تا نیازهای پایگاه داده رابطه ای شما را برآورده کنند. انتخاب بین SQL در مقابل MySQL به الزامات خاصی مانند امنیت، سرعت، مقیاس پذیری و عملکرد بستگی دارد.

اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد SQL هستید، دوره آموزشی و صدور گواهینامه SQL Essentials را که برای حرفه ای ها طراحی شده است و شامل مطالعات موردی و پروژه ها، کارگاه های عملی عملی، مشاوره با کارشناسان صنعت، 1-به-1 با مربیان صنعت، 400 + ساعت آموزش و کمک در یافتن شغل در شرکت های برتر.

SQL در مقابل MySQL: سوالات متداول

آیا MySQL همان SQL Server است؟

MySQL و SQL Server هر دو RDBMS یا سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای هستند. MySQL منبع باز و رایگان برای استفاده است، اما SQL Server نرم افزار دارای مجوز مایکروسافت است.

یادگیری SQL چقدر سخت است؟

SQL یک زبان ساده برای یادگیری است. اگر برنامه نویسی را بلد باشید و چند زبان دیگر را بلد باشید، می توانید در عرض چند هفته SQL را یاد بگیرید. اگر شما یک مبتدی کامل در برنامه نویسی هستید ممکن است بیشتر طول بکشد.

کار بر روی چندین پروژه یکی از موثرترین استراتژی ها برای شروع سریع دانش SQL شماست. فوراً شروع به توسعه یک وب سایت مبتنی بر پایگاه داده کنید. برای کسب تجربه و یادگیری سریع، کد بنویسید و چالش ها را حل کنید.

چه برنامه هایی از SQL در مقابل MySQL استفاده می کنند؟

SQL توسط بسیاری از پلتفرم ها مانند MySQL، Oracle، Microsoft SQL Server استفاده می شود.
بسیاری از برنامه های مبتنی بر پایگاه داده آنلاین مانند دروپال، جوملا، phpBB و وردپرس از MySQL استفاده می کنند. بسیاری از وب سایت های بزرگ مانند فیس بوک، فلیکر، مدیاویکی، توییتر و یوتیوب از MySQL استفاده می کنند.

آیا باید بین SQL و MySQL یاد بگیرم؟

برای کار با هر سیستم مدیریت پایگاه داده، ابتدا باید به SQL یا یک زبان پرس و جو استاندارد تسلط داشته باشید. در نتیجه بهتر است ابتدا به زبان و سپس اصول اولیه RDBMS تسلط داشته باشید.

آیا استفاده از MySQL رایگان است؟

بله، MySQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای منبع باز است که استفاده از آن رایگان است.

منابع اضافی

میانگین حقوق یک توسعه دهنده SQL چقدر است؟

آموزش PL/SQL: هر آنچه که باید در مورد PL/SQL بدانید

115 سوال برتر مصاحبه SQL که باید در سال 2022 آماده شود

دوره های صدور گواهینامه:

https://www.edureka.co/mysql-dba

https://www.edureka.co/sql-essentials-training

https://www.edureka.co/masters-program/business-intelligence-certification

یادگیری لذت بخش!

سوالی از ما دارید؟ لطفاً آن را در بخش نظرات زیر ذکر کنید و ما به شما پاسخ خواهیم داد.