سرور مجازی چیست ؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

حداکثر میزان دیتایی که در واحد زمان از کارت شبکه شما میتواند عبور کند! بنابراین بسیار مهم است که به خود زمان دهید تا سایت خود را به سرور اختصاصی منتقل کرده و عملکرد آن را قبل از بروز هرگونه مشکل احتمالی بهیته کنید. با این حال، این بهترین گزینه برای بالاترین عملکرد سایت نیست، و همچنین روی سرورهای اشتراکی قابلیت انعطاف پذیری را از دست میدهید زیرا نمیتوانید خودتان تنظیمات دلخواه را پیکربندی کنید (زیرا باید با آن را با دیگران به اشتراک بگذارید). سرورهای اختصاصی معمولاً توسط مشاغل و سازمانهای بزرگ که نیاز به سطح فوق العاده بالایی از امنیت دادهها دارند یا سازمانهایی که تقاضای پایدار و بالایی برای منابع سرور دارند مورد استفاده قرار میگیرند. مجازی ساز سرور اختصاصی را به چند بخش کوچک تر با قدرت کمتر تقسیم بندی میکند و کاربر می تواند از سیستم عامل مدنظر خود مانند ویندوز و لینوکس و یا میکروتیک با ip اختصاصی روی آن استفاده کند. سرور اختصاصی چیست ، یک سرور وب سایت هاستینگ می باشد که توسط شرکت سرورکلیک میزبانی وب ارائه میشود و به طور اختصاصی، توسط یک فرد یا سازمان استفاده میشود. اما به جای میزبانی بر روی سخت افزار فیزیکی که فقط توسط شما استفاده میشود، در یک محیط “مجازی سازی” مشترک که توسط ارائه دهنده میزبانی ابری مدیریت میشود، وجود دارند. برخلاف سرورهای اشتراکی که تعداد بسیاری از مشتریان به صورت مشترک از یک سرور استفاده می کنند؛ در سرور اختصاصی یک سرور به طور کامل در اختیار یک کاربر قرارمی گیرد و امکاناتی نظیر انتخاب نوع سیستم عامل، نوع سخت افزار، پیاده سازی امنیتی و موارد بسیاری در اختیار او قرار خواهد گرفت. اگر سرور اشتراکی تهیه نموده اید به این معناست که سرور مشترک با سایر وب سایتهای دیگر دارید و هزینههای آن نسبت به سرورهای اختصاصی معمولا پایین تر است و منابع سرور را با سایر کاربران سرور تقسیم میکنید.

از سوی دیگر، با خرید VPS در حالی که هنوز سرور را بین سایتهای مختلف به اشتراک میگذارد، به سایت شما فضای جداگانه ای میدهد، از آنجا که فضای اختصاصی سایت شما از سایر کاربران جدا و ایزوله شده است، احتمالاً عملکرد آن سازگارتر و خواهد بود. اما برای سایتهای بزرگ و سایتهای خرید آنلاین، این امر ممکن است بر سرعت دسترسی مشتریان شما به صفحات تأثیر بگذارد. برای وبلاگهای شخصی یا مشاغل بسیار کوچک، این گزینه کافی است. لازم به ذکر است که الگوریتم شبکة عصبی با اختلاف بسیار کمتری نسبت به الگوریتم ماشینبردار پشتیبان، حملهها را معماری پیشنهادی را شناسایی میکند. سرور مجازی بخشی از یک سرور اختصاصی است که همان کارایی را با منابع کمتری ارائه میکند و البته هزینه بسیار کمتری هم دارد. سرور مجازی یا وی پی اس این امکان را به شما می دهد تا یک کامپیوتر بسیار قدرتمند با منابع اختصاصی نامحدود داشته باشید؛ که با استفاده از بهترین و به روز ترین روش های مجازی سازی ساخته شده است. امکان شارژ حساب با دلار و یورو هم وجود دارد؛ اما به حساب بانکی/ اعتباری بینالمللی نیاز دارد که برای کاربران ساکن ایران امکانپذیر نیست. لازم به ذکر است که سرورهای مجازی بهصورت اجارهای مانند هاست وبسایتها نیاز به شارژ دارند. سرورهای اختصاصی نسبت به میزبانی اشتراکی قابلیت اطمینان و ثبات بیشتری را ارائه میدهند. مدیریت اتوماتیک سرویس: تقریباً در تمامی شرکتهای ارائه دهنده، یکی از کاستیها اتوماتیک نبودن کارهاست. تعداد پردازنده یکی و 4 هسته ای میباشند. البته در مشخصات فنی پردازنده عموما عبارت VT که مخفف Virtualization Capability است قید میشود. البته نمیتوان میزان قیمت یک سرور را بهطورکلی نادیده گرفته و از طریق آن کیفیت سرور را مشخص کرد. به دلیل وجود کیفیت شبکه وسیع در خارج کشور سرور های مجازی خارج با پهنای باند بسیار قدرتمندی ارائه می شود لذا این مورد برای سایت های دانلود و آپلود که نیاز به دانلود اطلاعات از سراسر دنیا را دارند بسیار مناسب است.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات در گفت وگو با «دنیای اقتصاد» در این خصوص می گوید: «در حال حاضر کاربران برای دسترسی به محتوایی که داخل کشور قرار دارد با مشکل کندی و نداشتن کیفیت مواجه نیستند اما بیشتر شکایت کاربران از سرعت اینترنتشان مربوط به سایت هایی است که محتوای آنها در خارج از مرزهای کشور نگهداری می شود. همچنین شما میتوانید سرور hp با منابع مورد نظر خود را تهیه نموده و آن را در دیتاسنتر مربوطه که شرکت هاستینگ ما پیشنهاد میدهد، نگهداری نمایید تا بدین ترتیب هزینه نگهداری سرور نیز کاهش یابد. تمامی مواردی که بیان کردیم تنها چند مورد از کاربردهای متعدد این سرورهای مجازی است. گزینههای زیادی در این خصوص وجود دارد و شما میتوانید سایت خود را روی سرورهای مختلف منتقل نمایید. فضای ذخیرهسازی که در این سرور در اختیار شما گذاشته میشود، در مقایسه بادیگر سرورها به مراتب بیشتر است. یک سرور اختصاصی تمام انعطاف پذیری را در اختیار شما قرار میدهد تا برنامههایی را انتخاب کنید تا عملکرد عملیاتی بهینه را به سایت شما ارائه دهد. این نوع سرورها مناسب شرکتهای بزرگ، سازمانها و ارگانهای دولتی بزرگ و کسب و کارهای بزرگ با ترافیک بسیار بالا هستند که نیاز به منابع بسیار بالا، عملکرد و سرعت عالی داشته و یا نیاز به تنظیمات خاصی روی سرور دارند. این نوع سرورها مناسب شرکتهای بزرگ، سازمانها و ارگانهای دولتی و کسب و کارهای بزرگ با ترافیک بالا هستند که نیاز به منابع بیشتر و یا تنظیمات خاصی روی سرور دارند. کسب و کارهایی که از برنامههای کاربردی I/O-heavy سنگین استفاده میکنند، مانند پایگاههای داده و پلتفرمهای داده بزرگ، در سخت افزار اختصاصی فیزیکی ارزش قابل توجهی پیدا میکنند. IP کشورهایی نظیر فنلاند، سنگاپور و ترکیه برای فعالیت در صرافی بایننس مناسبتر هستند اما باید به این نکته هم توجه داشته باشید که اگر قبلا از VPN استفاده میکردید و IP شما کشورهایی مثل آلمان یا هلند بوده تغییر ناگهانی IP به فنلاند و…

در این مقاله قصد داریم کنسول وی ان اس رو شرح داده و درمورد اینکه VNC چیست و چه کاربردی دارد اطلاعات بیشتری کسب کنیم. همانطور که وب سایت شما روز به روز رشد میکند، مهم است که بدانید چه زمانی باید سایت خود را به سرور قوی تر و پیشرفتهتر انتقال دهید. سرور اختصاصی برای چه سایتهایی مناسب است؟ برایناساس باید تعادلی بین پهنای باند و ترافیک هر سرور برقرار باشد تا تمام کاربران بتوانند سرعتی مناسب و حجم مشخصی در اختیار داشته باشند و از آن استفاده کنند. از نظر استاد جعفری لنگرودی این اصل بهعنوان یک قاعده در حقوق اسلام تحت عنوان قاعدة ـ «تسلیط» مطرح است که بیان میدارد: «الناس مسلطون علی اموالهم»؛ لکن نکتة حائز اهمیت این است که این قاعده تا زمانی پابرجاست که به حق دیگری ضرر نرساند؛ بنابراین در تعارض بین این قاعده و قاعدة لاضرر، قاعده اخیر حکم فرماست. سرور اختصاصی در اصل سروری است که فقط سایت شما را میزبانی میکند و نه تنها میتواند عملکرد سایت شما را بهبود بخشد، بلکه زمان بارگذاری صفحه شما را نیز افزایش داده و به شما در بهینه سازی و امنیت سایت کمک میکند. با سرورهای ابری، میتوانید عملکرد فناوری اطلاعات را بدون نیاز به پرداخت هزینههای هنگفت مربوط به خرید و مدیریت زیرساختهای اختصاصی بهینه کنید. مشتری امکان کنترل کامل سرور را دارد، بنابراین میتواند آن را برای نیازهای منحصر به فرد خود، از جمله عملکرد و امنیت بهتر و سرعت بالاتر، بهینه کند. در صورتی که در dedicated server امکان نصب تمامی نسخه های سیستم عامل وجود دارد.

این تکنولوژی به کاربران اجازه میدهد که حتی اگر در خانه نیستند و یا به سیستم خود دسترسی ندارند، بتوانند از دسکتاپ خود استفاده کنند. وقت بگذارید و پیشنهادات ایمیل میزبان وب بالقوه را بررسی کنید تا از محدودیت های پیام رسانی آن متعجب نشوید. در نهایت، با سرور مشترک، شرکت میزبان تمام مسئولیت را بر عهده دارد و برای مشتریان خود انتخاب میکند. اما در هاستهای اشتراکی تمامی افراد به صورت مشترک از منابع سختافزاری همچون سی پی یو، هارد و رم استفاده میکنند و سهم کاربردی تمام کاربران به یک اندازه نیست. مشتریان این سایت میتوانند بر حسب سلیقه خود، یکی از کنترل پنلهای دایرکت ادمین، سی پنل و یا پلسک را برای سرور مجازی خود انتخاب کنند. سیستم های مجازی ساز بر اساس تعداد هسته ی مجاز سی پی یو از مقدار مجاز رم مقدار حجم هارد دیسک و… با توجه به اینکه سرور اختصاصی هزینه بسیار بالایی دارد و برای کارهای کوچک اصلا مقرون بصرفه نیست بحث استفاده از سرور مجازی مطرح میشود که نسبت به سرور اختصاصی بسیار مقرون بصرفه تر است. اما مشکل اینجاست که شما به منطور معاملات ارز دیجیتال در بایننس لازم است تا حتما از یک IP ثابت ترید و غیر ایرانی استفاده کنید تا بتوانید تحریم ها را دور بزنید. همچنین شما میتوانید بجای تهیه سرور و پرداخت هزینههای تهیه سرور اختصاصی، از شرکتهای هاستینگ، سرور مورد نیاز خود را اجاره نمایید تا در هزینههای خود نیز صرفهجویی نمایید.

شما برای انتخاب یک سرور برای پیادهسازی سیستم مجازی ابتدا باید سرویسهای مورد نیاز را مشخص کنید. مثلا متخصصان امنیت برای تست کردن پروژههایشان به برنامههایی نیاز دارند که باید به شکل ۲۴ ساعته فعال باشند. در اصطلاح فنی این وضعیت یک سرور مجازی خام می باشد و جهت استفاده بهینه از منابع سرور و برقراری امنیت روی سرور مجازی و نصب نرم افزار های مورد نیاز راه اندازی پروژه می بایست سرور مجازی به صورت کامل پیکربندی (Config) شود ، انجام این کار نیاز به مهارت تخصصی در سطح سیستم عامل و همچنین نرم افزارهای مورد نیاز شما دارد ، اگر خود شما دانش کافی در این زمینه را ندارید مهم است که سرویس دهنده سرور مجازی خدمات مدیریت سرور ( این خدمت می تواند شامل هزینه­ی مجزا یا رایگان باشد) را در طول دوره قرارداد به شما ارائه نماید تا در هر زمان که سرور شما دچار اختلال شد و یا نیاز به اعمال تغییراتی داشتید بتوانید از خدمات یک متخصص حرفه ای سرور بهره­مند گردید . همچنین برای مدیران شبکه در محیطهای کسبوکار، مانند بخشهای فناوری اطلاعات (IT) مفید است؛ زیرا زمانیکه باید از راه دور مشکلات سیستمهای کارکنان را رفع کنند این تکنولوژی به آنها کمک میکند. دیتا سنتر پر از سرورها را تجسم کنید که در آن هر سرور چندین VM را اجرا می کند. این سرورها از ده G9 و G10 بوده و سری G9 آن باهارد SSD و سری G10 آن باهارد nvme ارائه میشود. این سرورها از ده G8 و G9 بوده و باهارد SSD ارائه میشود. هارد های SSD هم امروزه در سرور ها بسیار استفاده می شوند و سرعت بالایی دارند. پس آگاهی از نوع هاستی که میخواهید استفاده کنید بسیار مهم و ضروری است، تا بتوانید مطابق با نیاز کسب و کار و حوزه فعالیت خود آن را انتخاب کنید.

پردازندهها Dual cpu و 16 هسته ای از نوع xenon سری E5 و شامل ورژنهای 2 و 3 میباشند. با داشتن سرور اختصاصی، سرور شما هیچ گاه کند نمیشود، زیرا هیچ برنامه دیگری فضای شما را به اشتراک نمیگذارد و RAM و CPU سرور را مسدود میکند. امروزه اکثر کسب و کارها به صورت آنلاین فعالیت می کنند. با این حال، در صورت نیاز به بیشترین قدرت و سرعت برای سایت خود، میزبانی اختصاصی گزینه انتخابی مناسبی است. گزینه های ذکر شده از مهم ترین کاربردهایی هستند که می توانید از این سیستم عامل شاهد باشید. با پرداخت کمترین هزینه می توانید به بهترین و پرسرعت ترین منابع محاسباتی دسترسی داشته باشید. همچنین سرورهای ابری به شما این امکان را میدهند که منابع را بسته به تقاضا بالا یا پایین نموده، به طوری که در صورت کم بودن تقاضا، هزینه زیرساختهای اضافی را پرداخت نمیکنید. علاوه بر آن امکان نصب انواع توزیعهای لینوکس نظیر centos را نیز دارید. روی سرور اختصاصی امکان نصب سیستم عاملهای مختلف لینوکس و ویندوز را به دلخواه خود نیز دارید. هاست اشتراکی برای وب سایتهایی که ترافیک چندانی ندارند مناسب به نظر میآید، اما با افزایش سطح ترافیک سایت، میزان مصرف هاست شما نیز بالاتر میرود. سرور های مجازی یا VPS های لینوکس بهترین گزینه برای مدیریت یک کسب و کار آنلاین یک وبسایت متوسط می باشند و خوشبختانه این کار را بدون کاهش سرعت یا کرش کردن سایت انجام می دهند.از این رو، خرید سرور های مجازی لینوکس که امروزه به محبوبیت فوق العاده ای در میان مردم دست پیدا کرده اند و روز به روز نیاز به این سرور ها افزایش می یابد.