سرور مجازی چیست و کاربردهای آن در دنیای آی تی

توجه داشته باشید که اگر شما مدیر یک سایت هستید و فایل های خاصی را دانلود و آپلود می کنید یا به هر شکلی به یک اینترنت پرسرعت ۱۰ گیگابایتی به منظور دسترسی به فایلها نیاز دارید ؛ در نتیجه خرید سرور مجازی یکی از بهترین روش ها به حساب می آید . در این حالت، مدیریت سرور مجازی در اختیار خودتان است و میتوانید آن را تا حدودی شخصیسازی کنید. با همه این موارد اگر شما سایت بزرگی داشته باشید و منابع زیادی برای مدیریت آن نیاز داشته باشید، باید به سراغ سرور اختصاصی بروید. بنابراین برای سایتها و یا سرویسهایی که مصرف زیادی ندارند تهیه سرور اختصاصی مقرون به صرفه نیست. سرور مجازی ابری مقیاس پذیری، انعطاف پذیری و امنیت بالایی را برای شما فراهم میکنند؛ در مقابل اما با استفاده از یک سرور اختصاصی در فضای ابری، شما مجبور به پرداخت هزینههای اضافی نیستید. بنابراین شما می توانید با استفاده از سرور مجازی ایران و سیستم عامل متناسب با برنامه هایی که مورد نظرتان است به صورت ۲۴ ساعته آن را اجرا کنید . هر نرمافزاری را که بخواهید میتوانید نصب کنید و امکانات نامحدودی برای شخصیسازی سیستم خواهید داشت. نهاد مزبور مسئولیت ثبت و نظارت بر نام دامنه­های اینترنتی را دارد. در واقع شما می توانید یک سیستم عامل را بر روی سرور نصب نموده و سپس با سیستم کامپیوتری خود به سرور مجازی اتصال یابید . این لایه سرور را به بخش هایی تقسیم می کند و به هر کاربر امکان می دهد تا نرم افزار و سیستم عامل خود را نصب کنند. این سرور امکانات متنوعی را در اختیار کاربر قرار میدهد و خبر خوش اینجاست که برای بهرهمندی از این امکانات نیاز به پرداخت هزینههای گزاف نخواهید داشت.

از آن جا که این سیستم در اختیار خودتان است و آن را با کسی شریک نیستید، با استفاده از سرور اختصاصی امنیت بیشتری نیز خواهید داشت. این یعنی کنترلی هم روی سیستم مدیریت ندارید و نمیتوانید آن را شخصیسازی کنید. سپس سرور فیزیکی و دادهها را به مکان جدید منتقل کنید. سپس معماری سازمانی را مورد تحلیل قرار داده و شرایط جانمایی این معماری در لایة مدیریت رایانش ابر مورد بررسی قرار گرفت. سپس بر مبنای نیازها و ملزومات کسبوکار، Host مناسب را از لحاظ تکنولوژی و پلتفرم برگزینید. هر سرور مجازی بنا بر تنظیمات و یا کانفیگ اولیه، سهم خاصی از منابع سرور از قبیل پردازنده (CPU)، حافظه اصلی (Ram)، فضای دیسک سخت (HDD)، پهنایباند و … شاید سرویس هاست شما از منابع Ram و CPU سایر سایتهای میزبانی شده استفاده نکند؛ اما منابع زیادی را هم نمیتواند استفاده کند. البته انتخاب شرکتی که سرور مجازی را به شما ارائه میدهد نیز در این امر بیتأثیر نیست. البته هاست اشتراکی هزینههای نگهداری و امنیت کمتری دارد. اولین نکته در مورد تفاوت هاست و سرور مجازی این است که در هاست تمامی منابع به صورت اشتراکی تقسیم میشوند. بله ، تمامی پلن ها با تضمین بر اختصاصی بودن منابع برابر با مشخصات درج شده ای که خریداری می کنید می باشد و منابع 100% اختصاصی می باشد. شما دسترسی root بر روی سرور ابری خود خواهید داشت، پس میتوانید هر تغییری که دلخواه شماست بر روی سرور اعمال کنید. در اختیار مدیر سایت قرار میگیرد، پس طبیعتا دارای امنیت بیشتری خواهد بود. به این صورت که تعرفه ها در اختیار شما قرار می گیرد و باید آن ها را بفروشید.

ما حالت “تعلیق” سرور را در محاسبه هزینه حساب نمیکنیم. سرور مجازی نسبت به هاست اشتراکی قیمت بالاتری دارد اما دارای منابع اختصاصی خواهید بود که امکانات زیادی را در اختیار شما قرار میدهد. پایتون با ارائه فریمورکها و کتابخانههای متنوع، امکانات لازم برای کار در زمینههای مختلف کامپیوتری را برای توسعهدهندگان فراهم میکند. ۵ کاربرد سرورهای مجازی vps : وقتی نوبت به خرید هاست می رسد ، شما چندین گزینه مختلف از جمله هاست اشتراکی، هاست اختصاصی و سرور مجازی یا همان VPS دارید. هاست اشتراکی معمولی گزینهای ارزان و مناسب برای سایتهایی با ترافیک بسیار پایین است چرا که پهنای باند محدود و منابع کمتری دارند. اگر سایت شما نیاز به منابع بیشتری داشته باشد، این مورد ممکن است برای شما مشکل ساز شود. مدیر سرور می تواند بسته به فعالیت خود جداگانه مجازی ساز بر روی سرور نصب کند و سرور های مجازی متعددی را بر روی این سرور اختصاصی ایجاد کند. در یک سرور اختصاصی هر چه قطعه سخت افزاری رم، فضای هارد دیسک و سایر قطعات نصب شده بر روی سرور از مشخصات بالایی برخوردار باشد، منابع بیشتر، سرعت بیشتر و در نتیجه قیمت بیشتری خواهد داشت. بهطورکلی اگر به میزان دسترسی برای ارسال تعداد بالایی ایمیل بهصورت انبوه به کاربران خود دارید، ایمیل سرویس گزینه بسیار مناسبتری برای شما میباشند. عموما ارتباطی که بازی ها با سرور دارند در حد کلیک و بسته های خیلی کوچک است و اینکه این بسته های کوچک در لحظه وارد سرور شده و پردازش شوند و در نتیجه بازی اعمال شوند تاثیر خیلی بالایی در کیفیت بازی و سرویسی که میدهد خواهد داشت. اما در حالت برعکس شما بایستی از سرور استفاده نمایید . اصلی ترین جواب این است که طرحهای میزبانی وب اشتراکی اکثرا پهنای باند نامحدود و اغلب فضاتی ذخیرهسازی نامحدود ارائه میدهند، اما در بیشتر موارد هیچ تعهدی در رابطه با نظارت بر میزان قدرت CPU و/یا حافظهی در دسترس وجود ندارد.

یعنی در سرور مجازی ، هر کدام از ویژگیهای سرور فیزیکی که وبسایتها بر روی آن قرار گرفتهاند میان این وبسایتها به اشتراک گذاشته میشود . پس از اتصال به این سرور از طریق نرم افزار ذکر شده یک کامپیوتر مانند کامپیوتر شخصی شما روی گوشی یا کامپیوتر شما پیاده می شود و میتوانید از منابع قدرتمند و سرعت فوق العاده آن استفاده کنید. پس چرا باید از VPS استفاده کنیم؟ پس از ورود به این صفحه نسخه مورد نظر خود را انتخاب و بر روی گزینه آبی رنگ Download کلیک کنید. درست مانند سرورهای اختصاصی، سرور ابری به شما انعطاف پذیری کامل میدهد، شما میتوانید از یک وب سایت ساده JAVA یا PHP تا برنامه های Ruby on Rails و NodeJS را بر روی این سرورها راه اندازی کنید. اما در صورتی که حادثه زیرساختهای سرور اختصاصی را تحت تاثیر قرار دهد در برخی موارد خسارت جبران ناپذیر است. نرمافزارهای شخصی سازی شده به دلایلی بسیار مهم هستند، اما حتی اگر نرمافزارها از پیش سفارش داده شده باشند، همهی VPSها و ارائه دهندگان خدمات میزبانی وب ، به مشتریان خود اختیار تام و آزادی عمل در نصب و اجرای نرمافزارهای اضافهتر نمیدهند. نرم افزار مخصوص ریموت یک نرم افزار پیش فرض ویندوز می باشد و نیازی نیست تا آن را روی ویندوز دانلود کنید ولی اگر می خواهید با گوشی اندرویدی و آیواِسی خود وارد سرور شوید باید این نرم افزار را دانلود نمایید. پیش از این نیز در مورد فرق بین واژة «جناح» و «قوادم» سخن گفتیم، امّا باز در ترجمههای مرحوم دشتی و آیتی، هر دو به معنای «بال» آمده است. همانطور که پیشتر گفته شد، منابع بیشتر به معنای عملکردی بهتر است.

شما هم به دنبال این هستید که راجع به سرور مجازی بیشتر بدانید؟ سرورهای گنجه کیفیت و قدرت کافی را برای شما به ارمغان خواهند آورد که با قیمت مناسب به شما عرضه میشوند. همچنین باید مراحل طولانی نصب آنها را نیز طی کنید. سرور مجازی منابع اختصاصیتری برای شما دارد و مناسب برای سایتها با ترافیک بالاست، همچنین در صورتی که منابع بیشتری نیاز داشته باشید میتوانید به راحتی به آن اضافه کنید. سرور مجازی مخفف کلمه Virtual Private Server یعنی سرور خصوصی مجازی میباشد و از آن به عنوان VPS یا VDS، نام برده میشود. سرور مجازی را می توان به عنوان بخشی از یک سرور اختصاصی دانست که به کمک یک نرم افزار به نام مجازی ساز به چند سرور مجازی طبقه بندی می شود. لایه ای به نام “Virtualization Layer” یا لایه مجازی سازی تضمین می کند که VPS شما دارای منابع اختصاص یافته به آن است که شما در ابتدا خریداری کرده اید. به هر سرور ابری، تا 32 هسته مجازی می توان اختصاص داده میشود. به همین جهت این بخش به بررسی هر یک از نظرات ارائه شده اختصاص یافته است. از نظر امکانات سختافزاری سرور مجازی ابری و سرور اختصاصی با سرور مجازی ترید بایننس تفاوتی ندارند و فقط ما بر اساس نیاز مشتریان، پیکربندی نرمافزاری و برنامه مورد نیاز جهت اتصال راحت به سرور توسط کاربر را بر روی سرورهای مجازی ترید بایننس نصب و راهاندازی میکنیم. در این پژوهش، معماری جدیدی برای محیط محاسبات ابری بر اساس نیازهای سازمانها و آنچه مطرح شد ارائه گردیده است. چنانچه فردی در حین استفاده از اینترنت ADSLاقدام به دانلود فایلی میکرد متاسفانه سایر افراد با افت شدید سرعت مواجه میشدند اما وقتی شما از اینترنت شخصی استفاده میکنید، دیگر با چنین مشکلاتی رو به رو نخواهید شد.

اما در نظر داشته باشید که با توجه به اینکه مجازی سازی معمولاً بر اساس چند روش صورت می پذیرد ، بهترین نوع آن KVM است تا منابع بتوانند به صورت خصوصی تر برای هر سایت مشخص شوند . بر روی تمامی سرورها ضمانت کیفیت و سرعت می باشد. البته توجه داشته باشید که تمامی این قیمت vps و هزینه سرور مجازی تقریبی و تخمینی هستند و احتمالا بنا به وضعیت اقتصادی روز و قیمت ارز و سایر جوانب دیگر ممکن است بالاتر هم اعلام شوند. البته همان شخص می تواند در صورت تمایل چند نفر از دوستانش را نیز همراه خود سوار کند. توجه داشته باشید فراسو این حق را برای خود در خصوص انتخاب شهر یا دیتاسنتر میزبان سرورها محفوظ میدارد. بدون شک حملات منع خدمت و بهویژه حملات منع خدمت توزیعشده، میتوانند آسیبهای جدّی برای یک وبگاه ایجاد نمایند. گرچه ارائه دهندگان میتوانند با توجه به اینکه چه تکنولوژی ای به بهترین نحو نیازها را پاسخ میدهد و به هنگام نیاز آن را تغییر دهند که این کار بدون موافقت یا رضایت مشتریان انجام میگیرد. لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهدهی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همینطور عملکرد این سرورها به ترجیح کاربر بستگی دارد. توجه داشته باشید اگر نیاز است اطلاعات مهمی را از کاربر دریافت کنید نباید از هاست اشتراک استفاده کنید. شما توسط این سرویس یک مرورگر کروم (Chrome) اختصاصی در کشور مدنظرتان با آی پی آدرس اختصاصی یا اشتراکی در آن کشور دارید که می توانید عملیات روزمره خودتان را برای دسترسی به وب سایت های مختلف انجام دهید. هنگام خرید سرور مجازی با انواع مختلف آن آشنا میشوید.