فرق بین هاست اختصاصی و هاست اشتراکی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

در این مطلب از مجموعه مقالات راهنمای هاستینگ پارسدو، پس از ارائه تعریفی ساده از هاست اشتراکی و سرور مجازی یا VPS، مهمترین تفاوتهای بین این دو نوع میزبانی وب را بررسی میکنیم. از مهمترین ویژگی های آنها می توانیم به هزینه ای کمتر در مقایسه با سرورهای اختصاصی اشاره کنیم. Proxy Server (پروکسی سرور): یکی از انواع سرور که به عنوان واسطه بین کلاینتها و سرورهای دیگر ارتباط ایجاد میکند. در واقع وی پی اس همان سرور های مجازی هستند که به واسطه ابر کامپیوتر ها قابلیت کنترل پیدا می کنند و به قسمت های کوچکتری تقسیم بندی می شوند تا در میان کاربران دیگر قابلیت دسترسی پیدا کنند . می پردازند که تمام این وبسایت ها با توجه به میزان توان و قدرت درخواستی شما هزینه هایی را برای ارائه خدمات اعلام کرده اند. به هر حال ارزانترین گزینه میباشد و همیشه بودجه مهم است؛ اما با رشد وبسایت، باید بدانید که چه زمانی میزبانی آن را ارتقا دهید. از ویژگیهای انواع سرور به شمار میروند. تجهیز و تکمیل اتاق سرور بعنوان محل نگهداری رکهای نگهدارنده سرور، ایمنسازی اتاق سرور، راهاندازی برق اضطرای و خدمات برقکشی و تابلو برق و در نهایت تجهیز مراکز داده بعنوان بزرگترین مراکز تجمیع سرورها و نگهداری دادهها از خدمات جانبی مربوط به نگهداری از سرورها به شمار میروند. سرور اختصاصی ایران به میزبانی یک سرور در داخل مراکز داده داخل کشور گفته میشود که به یک برق کاملاً پایدار و به یک اینترنت بسیار قدرتمند و با پهنای باند بالا متصل میباشد. سرور اختصاصی نه تنها میتواند عملکرد سایت شما را بهبود ببخشد، بلکه باعث افزایش زمان بارگذاری صفحه و بهینهسازی و امنیت میشود. تهیه سیستم تهویه و خنک کننده: این بخش جزء تاسیسات اتاق سرور است که باعث عملکرد بهتر اتاق سرور میشود، که شامل: سیستم اطفای آتش (حریق) و سرمایش و سیستم روشنایی اتاق میشود.

البته میزان قدرت پردازش و سرعت بالای سرور مجازی ایران باعث شده است تا کاربران بسیار زیادی به سوی این سرویس کشیده شوند. سرور مجازی (Virtual private Server): سرور اختصاصی مجازی با استفاده از مجازی ساز و از تقسیم یک سرور اختصاصی به چندین سرور مجازی اختصاصی به وجود می آید. میزبانی سرور مجازی با نام های Virtual Private Server و یا Virtual Dedicated Server نیز شناخته می شود. برتری سرور مجازی ایران نسبت به هاست اشتراکی در این است که دسترسی روت دارید و میتوانید آنطور که میخواهید پیکربندی سرور را تغییر دهید، برنامههای مورد نظرتان را نصب کنید و از میان سرور مجازی لینوکس یا سرور مجازی ویندوز یکی را برای میزبانی سایت خود برگزینید. در این مکان نیز قسمتی از تاسیسات مانند کمپرسور و کپسول اطفاء حریق خارج از اتاق و قسمتی چون پنل دمنده هوا یا سنسورهای دود داخل اتاق نصب میشوند. نکاتی که باید در نظر بگیرید! در ابتدا می آموزیم که هاست چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است. دسته اول، سرورهای اختصاصی هستند که در ایران و خارج کشور قرار دارند، که تفاوت این دو مربوط به موقعیت جغرافیایی آنهاست که در چه دیتا سنتری راهاندازی میشوند. Game Server (گیم سرور): این سرور شبیه به Application Server است با این تفاوت که دارای کاربری بازیست که کاربران با اتصال به این سرور میتوانند به صورت زنده (آنلاین) بازی گروهی انجام دهند. از مزایای دیگر سرور مجازی می توان به امکان عیب یابی سریع و انتقال اطلاعات به ماشین مجازی دیگر و گسترش آسان منابع سرور اشاره کرد. پس از اتصال به سرور کشور مد نظر و تغییر آی پی ایرانی شما، هویت ایرانی شما به هویت یک شهروند از کشور ی که به آن متصل شده اید تغییر خواهد کرد. نگرانیها بابت امنیت سایبری روز به روز در حال افزایش است، اما شبکه خصوصی مجازی (VPN) یک اتصال ایمن را تضمین میکند.

منابع سرور مانند حافظه و یا قدرت پردازش تضمین شده، در منابع موجود وجود دارد. مکان و مشخصات اتاق سرور که وظیفهی مکان سرور حفظ شرایط محیطی مناسب برای سالم ماندن سرورها و تضمین عملکرد آنهاست. Printer Server (پرینتر سرور): دستگاهیست که از شبکه به چند پرینتر و کلاینت ئصل شده و بعد از دریافت درخواست از سرویس گیرندهها (کلاینت) به پرینتر مناسب انتقال میدهد. طی قرار دادی که بین مشترک و ارائه دهنده خدمات سرور منعقد می شود ، شرکت ارائه دهنده متعهد می شود که با دریافت هزینه ای مشخص ، سروری را به مشترک اجاره دهد. سرور یک کامپیوتر سرویسدهنده است که همیشه روشن بوده و به کاربران خدمات مدنظرشان را ارائه میدهد و یا آماده دریافت درخواستهایی از طرف کامپیوترهای دیگر و پاسخ به این درخواستها هستند. از طرف دیگر، یک VPS در حالی که هنوز یک سرور را به اشتراک میگذارد، فضای جداگانهای از سایتهای دیگر را به سایت شما میدهد. اگر اعداد بسیار بیشتر از گذشته باشد، ممکن است زمان آن رسیده باشد که به فکر ارتقا به VPS، سرور ابری یا سرور اختصاصی باشید. در نهایت، تصمیم اصلی باید با توجه به نیازهای خاص وبسایت شما باشد. صرافی که به بسیاری تریدرها خدمات ارائه داده، گردش پول بالایی داشته و تقریباً تمامی ارزهای معروف را در بردارد. تصور کنید برای اجاره یک خانه: به عنوان مثال، مستاجر هزینه اتاق غذاخوری را هنگام شام، اتاق خواب هنگام خواب، اتاق نشیمن هنگام تماشای تلویزیون و هنگامی که از آن اتاق ها استفاده نمیکند، اجاره ای نمیپردازد. شرکت هاستینگ سرورکلیک، که ارائه دهنده خدمات ارتباطی می باشد، سرورها را ایجاد می کند و از آنها نگهداری می کند.

اگر سایت شما نسبتاً کوچک باشد، یک طرح میزبانی مشترک به نظر خوب میرسد. Steam و SteamOS اینک پلتفرمهایی هستند که به صورت پیشفرض روی لینوکس اجرا میشوند و هزاران بازی که برای ویندوز و مک ارائه شده، روی استیم برای لینوکس نیز عرضه شده است. انواع سیستمها مانند: لپتاپ، تبلت، ویندوزهای مایکروسافت، سیسیتم عامل مک اپل (Mac os)، کروم، لینوکس، یونیکس و … تغییر ندادن IP یکی از مزایای VPS نسبت VPN است و فقط کافی است که توسط سیستم عامل خود (ویندوز و یا لینوکس) به کامپیوتر اختصاصی تان که در کشور مورد نظر تان است متصل شوید و کارهای وبسایت و یا کسب و کارتان انجام دهید و اگر که بتوانید یک سرور مجازی از یک کشور خوب خریداری کنید؛ می توانید از سرعت بسیار بالایی برخوردار شوید. به عنوان مثال، «او به چوبة دار رفت»، ترجمه میشود: «اعدام شد». بیشتر گزینههای میزبانی زیرساخت یک سرور را بین دو یا چندکاربر تقسیم میکنند به عنوان مثال سرور ابری، منابع یک سرور فیزیکی را بین چندین ماشین مجازی تقسیم میکند و منابع و عملکرد کامل یک سرور اختصاصی را ارائه نمیدهد. در این مقاله قصد داریم تا به این سوال پاسخ دهیم که سرور ابری چیست و استفاده از آن چه مزایایی به همراه دارد؟ اگر به دنبال سرور خوب با هزینه های کمتر هستید می توانید از سرور مجازی با سیستم عامل لینوکس استفاده کنید.خرید سرور لینوکس برای چه کسانی مناسب است؟ در چه زمانی خرید سرور وی پی اس ارزان منطقی می باشد؟ کلاینت (Client): سیستمی که درخواست را در مجموعه پردازش و ارسال میکند. سرور (Server): به سیستمی که همیشه روشن و در دسترس است در واقع یک کامپیوتر مرکزیست که خدماتی را به کلاینت ارایه میدهد. سیستم عامل یا به اختصار OS سیستمیست که سخت افزار و نرم افزارهای مربوط به خود را کنترل و مدیریت کرده و خدماتی به کاربر ارائه میدهد، در واقع سیستم عامل رابط بین سخت افزارها و نرم افزارهای کاربردی است.

با این حال یک VPS میتواند تنظیمات خود را به صورت جدا از سایر حسابها انجام دهد. اتاق سرور به اتاقی گفته میشود که به جهت حفظ و نگهداری سرورها، روترها، سوییچها و سایر تجهیزات مرتبط ساخته شده که میتواند تنها یا یک جزء یا بخشی از یک دیتا سنتر (Data Center) باشد که در اشکال متنوع ایجاد میشود. بخشهای دیگر تاق نیز شامل دستگاهها و دوربینهای کنترلی و نظارت مثل سیستم کنترل تردد اتاق سرور و دوربینهای مدار بسته میشود. همانطور که در پستهای قبل گفتیم؛ هاست اشتراکی، سایت شما را در یک سرور با صدها نفر دیگر ذخیره میکند. Media Server: این سرور همانطور که از نامش مشخص است برای اشتراک سرویسهای چند رسانهای که همان Media نام دارد، است. از آنجایی که یک سرور مجازی شاملCPU ، RAM ، حافظه و هارد است؛ باید با توجه به این مشخصات VPS مورد نظر و نیاز خود را تهیه و استفاده کنید. اما آنها به دلیل عدم کار بر روی ماشین های اختصاصی و به دلیل عدم نیاز به مدیریت هیچ سروری، “بدون سرور” نامیده میشوند. کار با ویندوز به دلیل رابط گرافیکی آسان می شود. در ادامه به صورت ساده و روان و در عین حال جامع به توضیح سرور مجازی و کاربرد های آنها در مصارف گوناگون، بررسی معایب و مزایای سرور های مختلف و مواردی از این قبیل خواهیم پرداخت. سرور در لغت به معنی سرویس دهنده است و از آن به عنوان سیستم سرویس دهنده، میزبان، کنترل کننده و مدیریت یک یا چند سایت استفاده میشود. عمدهترین منابع سخت افزاری سرور شامل: CPU، RAM، حافظهی سخت همان هارد (HDD)، میزان ترافیک سرور و سرعت اتصال به شبکه میشود. البته لازم به ذکر است که هزینه خرید این نوع از سرور ها بالاتر است. شاید با خود فکر کنید که سرور مجازی با VPS تفاوت دارد اما این طور نیست!

بهاینترتیب، چند سرور در دل یک کامپیوتر قرار میگیرند و کلاینتهای هر سرور میتوانند به طور اختصاصی و متناسب با نیازهایشان از منابع سختافزاری سرور اصلی استفاده کنند. 1. ۱. سرور اشتراکی: در این سرور همان طور که از نامش مشخص است منابعی مانند پهنای باند، پردازنده و فضای ذخیره سازی و … در واقع شما یک سرور اختصاصی دارید که مختص وب سایت شماست! سرورها برای اتصال به وب جهانی یا همان شبکه جهانی وب باید تنظیماتی را انجام دهند و برای آنکه یک سرور متمایز باشد نیاز است که مانند اشخاص در دنیای واقعی نام بخصوصی که اصطلاحا (Name Server) گفته میشود، داشته باشد تا قابل شناسایی باشد. سرور های ارائه شده توسط آذردیتا بار ها توسط کارشناسان و همچنین کاربران برای انواع ربات تلگرام تست شده و بهترین انتخاب برای کسانی که نیاز به سرور مجازی یا همان VPS برای راه اندازی ربات های خود را دارند می باشد. هزینه سرورهای ابری با توجه به میزان ساعت و ظرفیتی که استفاده میکنید تعیین می شود که دقیقا همین موضوع، جزء نقطه قوت این نوع سرور به حساب میآید. اگر کل سروری که در بالاتر توضیح داده شد به عنوان مثال یک هارد 100 گیگابایتی داشته باشد، این فضا ها را تقسیم میکنند و به شما در قالب پلن های مختلف عرضه میکنند و شما یک سهم محدود دارید، اما در سرور اختصاصی شما تمام سهم هارد سرور را در اختیار دارید. زمانی که کاربر در مرورگر خود عنوان مثال مرورگر کروم به دنبال موضوعی باشد، درخواست خود را به مرورگر داده و این مرورگر است که به سرور مدنظر مراجعه کرده و اطلاعات و دیتاهای لازم را از آن گرفته و به کاربر ارائه میدهد. حجم معاملات این صرافی به بالای ۱۸ میلیارد دلار در روز میرسد که نشان از نقدینگی و اعتبار بسیار بالای آن دارد.

هر سرور شامل پردازندهها، حافظه، سختافزار شبکه و گذرگاهها برای اتصال اجزا به یکدیگر میباشد؛ با این تفاوت که سرورهای اختصاصی مانند رایانههای معمولی به نظر نمیرسند و اجزا کاملاً یکسانی ندارند. در این مقاله سعی می کنیم تفاوت بین هاست ابری و سرور اختصاصی را بیان کنیم. در ادامه شما می توانید مقایسه سرور مجازی را با راه حل های هاست وب دیگر مقایسه کنید. در نهایت کاربر با استفاده از جستجو در گوگل سایت مورد نظر خود را پیدا کند. اما در نهایت شما مسئول نگهداری اموال خود هستید. شما حتی در انتخاب نرمافزار سرور موردنظر خود آزاد هستید. این شما هستید که میتوانید گزینه های مختلف را بسنجید. منابع سرور در واقع معین کنندهی قدرت سرور هستند که عموماً دو دسته تقسیم میشوند؛ یک دسته منابع سخت افزاری و یک دسته منابع نرم افزاری است. در سال های اخیر در ایران اصنافی نظیر صرافی و بازرگانی به این بازار جذب شده اند. Web Server (وب سرور): یک سخت افزار یا نرم افزاری ست که دسترسی به دادهها را از طریق نت (اینترنت) فراهم کرده و میزبان مهمی برای باقی وب سایتها میباشد. کسب تجربه در زمینه برنامه نویسی به شما کمک خواهد کرد که راحتتر و در زمانی کمتری وارد بازار کار برنامه نویسی شوید. همچنین طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده است که سرور مجازی لینوکس نسبت به سرور ویندوز، امنیت بیشتری دارد و خطر تهدید در آنها بسیار کمتر است. خرید سرور های اختصاصی این امکان را در اختیار کاربران قرار خواهد داد تا طبق نیاز و برنامهای که دارند از امکانات گوناگون آن بهرهمند شود. Computing Server: سروریست که جهت پردازش و محاسبه انجام میشود، مورد استفاده قرار میگیرد. Communication Server: برای ایجاد سرورهای ارتباطیست که هر کاربر یا کامپیوتر به عنوان اند پوینت (End Point) به سروری دیگر متصل شده و باکاربران دیگری ارتباط برقرار میکنند.