مزایای خرید سرور مجازی لینوکس

درست موقعی که تصمیم می‌گیرید سرور مجازی خریداری کنید، با تنوع زیادی مواجه می‌شوید؛ انواع و اقسام سرور های مجازی که ارائه دهندگان آن‌ها را در سایتشان قرار داده اند و تبلیغات گسترده ای هم برایشان صورت می‌گیرد و از افرادی که در این زمینه تجربه دارند بپرسید، هرکدام یک نوع از سرور مجازی را به شما معرفی می‌کند. یکی از مواردی که به شما توصیه می‌شود که آن‌را خریداری کنید، سرور مجازی لینوکس است.

احتمالا شما هم به همین دلیل در این صفحه هستید که بدانید VPS لینوکس چیست و سرور مجازی لینوکس چه مزایایی دارد که آن‌قدر توصیه به استفاده کردن از آن‌می‌شود؛ اصلا سرور مجازی لینوکس به درد می‌خورد یا خیر! پس همراهمان باشید.

سرور مجازی لینوکس چیست؟

برای آن‌که با مفهوم سرور مجازی لینوکس آشنا شوید، ابتدا باید با مفهوم سرور مجازی آشنا شوید. سرور مجازی را باید شبیه سازی شده سرور دانست که به کمک نرم افزار تکنولوژی مجازی سازی، ایجاد شده است و بدون آن‌که خبری از منابع فیزیکی باشد، ویژگی ها و امکانات سرور را در خود دارد.

سرور مجازی یا vps که مخفف عبارت virtual private server به معنای یک کامپیوتر مجازی در دیتاسنتر است که 24 ساعت روشن و دارای اینترنت پرسرعت است.

زمانی که شما روی این سرور مجازی، سیستم عامل لینوکس را نصب می‌کنید، سرور مجازی لینوکس دارید! اما این سیستم عامل لینوکس، ویژگی هایی را به سرور مجازی شما می‌دهد که آن‌را از دیگر سرور مجازی ها جدا می‌سازد. اما این ویژگی ها چیست که به آن‌برتری می‌دهد؟

سرور مجازی لینوکس چه امکاناتی دارد؟

پیش از آن‌که به مزایای سرور مجازی لینوکس بپردازیم، نگاهی کوتاه به امکانات و قابلیت هایی که سرور مجازی لینوکسی دارد می‌اندازیم تا ببینیم به کمک سرور مجازی لینوکسی، چه کارهایی را می‌توانیم انجام دهیم.

  • سرور بازی
  • کسب درآمد با ارز دیجیتال
  • امکان استفاده ازVoIp
  • تهیه نسخه پشتیبان
  • میزبانی کردن وب
  • میزبانی برای کمپین‌های مخصوص تبلیغات
  • بررسی کد‌ها در برنامه نویسی

مزایای سرور مجازی لینوکس

بسیاری از افراد سرور مجازی لینوکس را به ویندوز ترجیح می‌دهند؛ احتمالا این سوال برایتان پیش می‌آید که زمانی که کار کردن با سرور مجازی ویندوز راحت تر است، چرا باید در فضایی مانند لینوکس کار کرد؟

متن باز و رایگان بودن

لینوکس یک سیستم عامل متن باز است و کاملا رایگان است و نیاز نیست برای داشتن و نصب آن، لایسنس پرداخت کنید. این رایگان بودن سبب می‌شود که لینوکس یه پله از ویندوز تا اینجا بالاتر باشد.

برخوردی از پایداری و آپ تایم بالا

اگر مدت زمان کوتاهی با سرور مجازی لینوکس کار کنید، از آپتایم و پایداری که برایتان فراهم می‌کند، شگفت زده می‌شوید. لینوکس توانسته است که عنوان با ثبات ترین سیستم عامل را به خودش اختصاص دهد. کمتر پیش می‌آید که بخواهید سرور مجازی لینوکس خودتان را ریستارت کنید یا بخواهید که کرش شود. بنابراین اگر دوست دارید که آپتایم خودتان را افزایش دهد و دسترسی بالایی داشته باشید، سرور مجازی لینوکس را امتحان کنید.

برخورداری از امنیت بالا

همه ما دوست داریم که زمانی که با سیستم یا سرور کار می‌کنیم، از امن بودن اطلاعات و داده های خودمان مطمئن باشیم. از آن‌جایی که لینوکس یک سیستم عامل متن باز است، کاربران با پیدا کردن باگ های آن‌و رفع کردنشان، امنیت بیشتری را برای لینوکس فراهم می‌کنند. از سوی دیگر فایروال لینوکس، از ورود بدافزار ها و ویروس ها به این سیستم عامل جلوگیری می‌کنند.

قابلیت ارتقا و انعطاف پذیری

زمانی که خانه شما 20 نفر مهمان می‌آید و شما تنها برای 10 نفر تدارک دیده اید، این قضیه می‌تواند شما را ناراحت کند و کیفیت پذیرایی از مهمانان را کاهش دهد. حالا تصور کنید که منابع و امکاناتی که برای سرور در نظر گرفته اید، برای تعداد مشخصی کاربر است و زمانی که سایت شما رو به رشد است و میزان ورودی و ترافیک سایت شما افزایش می‌یابد، سرور شما در ارائه منابع و امکانات کم می‌آورد و میزبانی سایت شما با افت کیفیت مواجه می‌شود.

زمانی که سرور مجازی لینوکس استفاده می‌کنید، این امکان برایتان فراهم است که نیازهای خودتان را با سرور تنظیم کنید و بتوانید منابع بیشتری برای سرور مجازی فراهم کنید و آن‌را توسعه دهید.

عملکرد بالای سرور مجازی لینوکس، زبانزد است

سرور مجازی می‌تواند به راحتی چندین کاربر را در یک سرور میزبانی کند. اگر بخواهیم آن‌را با دیگر سیستم عامل ها مقایسه کنیم، توانایی پردازش و ظرفیت بالایی دارد و این موضوع افزایش سرعت در لود شدن صفحات سایت می‌شود. سرعت بالا در اجرا شدن فرایند ها، سبب می‌شود که عملکردهایی که به‌صورت همزمان در حال اجرا هستند، بر روی یکدیگر تاثیری نداشته باشند.

سیاست های حفظ حریم خصوصی به صورت سفت و سخت اجرا می‌شود

برعکس ویندوز که به جمع کردن داده‌های کاربرانش علاقه دارد، لینوکس اینگونه نیست و اطلاعات شما را نمی‌خواهد. لینوکس قابلیت شخصی سازی را دارد و شما می‌توانید به راحتی اطلاعات و داده های خودتان را روی سرور مدیریت کنید.

دسترسی روت در اختیار شما قرار می‌گیرد

دسترسی روت (Root) دسترسی و کنترل کامل سرور سرور را به شما می‌دهد و شما می‌توانید به کمک پنل مدیریتی، سرور را بر اساس نیازها و سلیقه خودتان تنظیم کنید. به جز این شما می‌توانید نصب انواع برنامه‌ها را در آن ‌مدیریت و کنترل کنید.

می توانید از پشتیبانی اختصاصی لینوکس استفاده کنید

اگر شما از سرور مجازی لینوکس استفاده کنید، می‌توانید از پشتیبانی فنی و تخصصی که برایتان در نظر گرفته شده است، استفاده کنید تا بتوانید در سریع ترین زمان مشکلاتی که برایتان پیش می‌آید را رفع کنید.

امکان میزبانی چندین سایت برایتان فراهم است

شما می‌توانید در سرور مجازی لینوکس، بدون آن‌که محدودیت‌های هاست اشتراکی را داشته باشید، به راحتی چندین سایت را میزبانی کنید.

می‌توانید از فایل ها و اطلاعات سرور بکاپ بگیرید

شما می‌توانید به راحتی از اطلاعات و داده‌های خودتان در سرور مجازی لینوکس بکاپ بگیرید تا خدای نکرده داده‌ها و اطلاعات شما، از میان نروند.

انتخاب سرور مجازی لینوکس مناسب

با در نظر گفتن موارد زیر می توانید سرور مجازی مناسب خودتان را انتخاب کنید.

توجه به امکانات و منابع

بسته به نیاز خودتان و میزان ورودی و ترافیکی که دارید، باید امکانات و منابع سرور مجازی خودتان را انتخاب کنید. اگر سایت نوپایی دارید، نیاز نیست که منابع زیادی را خریداری کنید. می‌توانید با حداقل منابع، استارت کارتان را بزنید.

موقعیت جغرافیایی

بسته به فعالیتی که قرار است با سرور مجازی لینوکسی خودتان انجام دهید، باید موقعیت جغرافیایی سرور مجازی لینوکسی خودتان را انتخاب کنید.

سرور مجازی شما می‌تواند ایرانی باشد یا خارجی.

شرکت ارائه دهنده

شرکت ارائه دهنده ای که قرار است از آن‌سرور مجازی لینوکسی خودتان را انتخاب کنید، بسیار اهمیت دارد. بهتر است از ارائه دهنده ای سرور مجازی خریداری کنید که معتبر باشد و سرور های ارائه شده آن، سخت افزار بسیار خوب و قدرتمندی داشته باشد. موضوع بعدی که باید در نظر بگیرید، این است که شرکت ارائه دهنده، مسئولیت پذیر باشد و اگر شما از سرویس ها و خدمات راضی نبودید، بتواند مسئولیت را بپذیرد.

خرید سرور مجازی لینوکس

یکی از ارائه دهندگانی که می‌توانید برای خرید سرور مجازی لینوکس اقدام کنید، آسام سرور است که هم از 18 لوکیشن خارجی سرور مجازی ارائه می‌دهد و هم این که پشتیبانی 24 ساعته در تمام روزهای هفته (حتی روزهای تعطیل) دارد. در صورتی که از سرویس ها و خدمات راضی نبودید، امکان عودت وجه تا 3 روز برایتان فراهم است.