مطابقت با NIST 800-53 چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مطابقت با NIST 800-53 چیست؟


مرور

NIST 800-53، کنترل‌های امنیتی و حریم خصوصی برای سیستم‌های اطلاعاتی و سازمان‌ها، یک نشریه ویژه از چارچوب امنیت سایبری NIST (NIST CSF) است. این نسخه از چارچوب NIST بر اساس مجموعه ای از کنترل ها و دستورالعمل های امنیتی منتشر شده توسط موسسه ملی استاندارد و فناوری (NIST) است.

مطابق با NIST 800-53 برای تمام سیستم های اطلاعاتی مورد استفاده توسط یک آژانس، پیمانکار یا عملیات از طرف یک سازمان فدرال تحت قانون نوسازی امنیت اطلاعات فدرال (FISMA) اجباری است. دستورالعمل‌های تعیین‌شده توسط NIST 800-53 برای کمک به محافظت از محرمانه بودن، یکپارچگی و در دسترس بودن (سیا سه‌گانه) اطلاعات حساس و اطمینان از استفاده از آن به شیوه‌ای مطابق با مأموریت و اهداف NIST است.

چرا انطباق با NIST 800-53 برای محافظت از داده های فدرال ضروری است

اول و مهمتر از همه، NIST 800-53 چارچوب جامعی را برای آژانس های فدرال فراهم می کند تا هنگام محافظت از سیستم های خود از آنها پیروی کنند. بیش از 1000 کنترل امنیتی استاندارد در 20 خانواده سازماندهی شده است که شامل کنترل دسترسی، آگاهی و آموزش و واکنش به حوادث می شود.

علاوه بر این، سازمان‌هایی که از NIST 800-53 استفاده می‌کنند، نه تنها به احتمال زیاد از قوانین و مقررات مختلف امنیت اطلاعات پیروی می‌کنند، بلکه از به‌روزرسانی‌های منظمی که منعکس‌کننده تهدیدهای همیشه در حال تحول و مناظر امنیت سایبری است، بهره‌مند خواهند شد. آژانس‌های فدرال می‌توانند مطمئن باشند که کنترل‌های امنیتی و راهنمایی‌های مورد نیاز NIST 800-53 بر اساس جدیدترین تحقیقات و بهترین شیوه‌ها در این زمینه است.

در نهایت، NIST 800-53 یک زبان مشترک و مجموعه ای از استانداردها را برای آژانس های فدرال فراهم می کند تا هنگام بحث و اجرای کنترل های امنیت اطلاعات از آنها استفاده کنند. سازمان های فدرال می توانند به طور مؤثرتری در مورد برنامه های امنیتی خود با یکدیگر و با سهامداران کلیدی، از جمله پیمانکاران و تامین کنندگان، ارتباط برقرار کنند.

کنترل های NIST 800-53 چیست؟

کنترل‌های NIST 800-53 به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بدون توجه به اندازه سازمان شما، سازگار و سازگار باشند. این کنترل‌ها برای کمک به محافظت از اطلاعات حساس سازمان شما در برابر انواع تهدیدات، از خطای انسانی تصادفی گرفته تا حملات مخرب توسط بازیگران بد، طراحی شده‌اند.

شناسهخانوادهشناسهخانواده
ACکنترل دسترسیپلی اتیلنحفاظت فیزیکی و حفاظت از محیط زیست
ATآگاهی و آموزشPLبرنامه ریزی
AUحسابرسی و پاسخگوییPMمدیریت برنامه
CAارزیابی، مجوز و نظارتPSامنیت پرسنل
اس اممدیریت پیکربندیPTپردازش و شفافیت PII
CPبرنامه ریزی اضطراریRAارزیابی ریسک
IAشناسایی و مجوزSAخرید سیستم ها و خدمات
IRپاسخ حادثهSCحفاظت از سیستم و ارتباطات
M.AمدیریتSIیکپارچگی سیستم و اطلاعات
نماینده مجلسحفاظت از رسانه هاSRمدیریت ریسک زنجیره تامین

توجه: 17 خانواده از 20 خانواده کنترل الزامات امنیتی شرح داده شده در FIPS 200 را برآورده می کنند.

استفاده از کنترل های NIST 800-53 را می توان به سه مرحله تقسیم کرد:

  1. انتخاب و اجرای کنترل های امنیتی و حریم خصوصی که نیازهای منحصر به فرد کسب و کار شما را برآورده می کند.
  2. ارزیابی میزان اثربخشی اجرای کنترل‌های گفته شده و اعمال کنترل‌ها و فرآیندهای آنها در سازمان خود برای ایجاد یک سیستم امنیتی جامع.
  3. نظارت مستمر و بهبود سیستم امنیت اطلاعات حاصل.

چرا رعایت NIST 800-53 مهم است؟

انطباق با NIST 800-53 اغلب یک الزام برای سازمان هایی است که اطلاعات حساس دولتی را مدیریت می کنند. عدم رعایت این دستورالعمل ها می تواند عواقب حقوقی و مالی قابل توجهی داشته باشد.

علاوه بر این، اجرای کنترل‌های استاندارد به سازمان‌ها اجازه می‌دهد در برابر انواع تهدیدات امنیتی، از جمله حملات سایبری، دسترسی غیرمجاز و نقض داده‌ها، دفاع کنند.

نحوه مطابقت با NIST 800-53

مطابقت با NIST 800-53 شامل اجرای مجموعه ای از کنترل های امنیتی و نظارت و ارزیابی مداوم سیستم های اطلاعاتی سازمان شما است. در اینجا مراحل اساسی وجود دارد که باید برای دستیابی به انطباق با NIST 800-53 انجام دهید:

  • الزامات NIST 800-53 را درک کنید: قبل از اجرای هر گونه کنترل امنیتی، مهم است که الزامات آنها را درک کنید، به ویژه آنچه که کنترل پایه هر کنترل و بهبود کنترل از شما نیاز دارد. این به شما کمک می کند تا تعیین کنید کدام کنترل ها برای سازمان شما مناسب هستند و چگونه آنها را به طور موثر و کارآمد اجرا کنید.
  • برنامه ای برای پیاده سازی NIST 800-53 تهیه کنید: هنگامی که درک خوبی از الزامات کنترل‌های خانواده NIST 800-53 دارید که به بهترین وجه برای سازمان شما مناسب است، می‌توانید برنامه‌ای برای پیاده‌سازی کنترل پایه و بهبود کنترل مناسب ایجاد کنید. این طرح باید کنترل‌های خاصی را که اجرا می‌کنید، مسئول اجرای آن‌ها و نحوه اجرای آن‌ها را مشخص کند.
  • اعمال کنترل های امنیتی: مرحله بعدی اجرای کنترل های امنیتی ذکر شده در طرح شما است. این ممکن است شامل به روز رسانی سیستم های اطلاعاتی سازمان شما، آموزش کارکنان در مورد بهترین شیوه های امنیتی، و اجرای کنترل های دسترسی و سایر اقدامات امنیتی باشد.
  • نظارت و ارزیابی مستمر: پیاده‌سازی کنترل‌های امنیتی یک رویداد یکباره نیست – یک فرآیند مداوم است. برای اطمینان از اینکه سازمان شما با NIST 800-53 مطابقت دارد، باید به طور منظم سیستم های اطلاعاتی خود را برای شناسایی آسیب پذیری ها یا ضعف های احتمالی نظارت و ارزیابی کنید.

مطابقت با NIST 800-53 چیست؟

برای پشتیبانی بیشتر در سفر خود به انطباق با NIST 800-53 آماده هستید؟

با پلت فرم Carbide، خدمات و تیم اختصاصی متخصصان امنیتی، می توانید به راحتی با اجرای کنترل های امنیتی مناسب، نظارت مستمر برای ارزیابی مستمر سیستم های اطلاعاتی خود و انجام هر کاری که برای اثبات انطباق خود با امنیت NIST 800-53 لازم است شروع کنید. و الزامات حفظ حریم خصوصی دوره آزمایشی رایگان خود را امروز شروع کنید.