کاربردهای سرور اختصاصی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

به صورتی که با پرداخت هزینه کمتری نسبت به سرور اختصاص دارای یک سرور با منابع سخت افزاری و مجازی ساز قوی خواهید بود که میتوانید نسخه سیستم عامل ویندوز سرور مورد نظر خود را بر روی آن نصب نمایید. در سرورهای اختصاصی می توانید کنترل کامل بر روی منابع و فضای خود داشت باشید، همچنین مدیریت کامل سرور و تمام دسترسی ها بر عهده خود شما است بنابراین از لحاظ امنیت نیز مطمئن خواهید بود. لینوکس یک سیستم عامل منبع باز و آزمایشی است که در سال ۱۹۹۱ برای رایانهها منتشر شد اما استفاده از آن به سیستمهای زیر بنایی برای خودروها، تلفنها، سرورهای وب و اخیراً شبکه گسترش یافته است. Oracle VM VirtualBox یک hypervisor میزبان منبع باز است که برای پشتیبانی از VMهای مهمان بر روی سیستم عامل میزبان اجرا میشود. این سرورها مربوط به کاربرانی هست که نیاز به این دارند که نرم افزار آنها به صورت مستقیم روی سیستم عاملی که بر روی سرور نصب شده دسترسی داشته باشند و مجازی سازی بین سرور اصلی و سرور مجازی نباشد. سرور اختصاصی، متشکل از سخت افزار های قدرتمند و به روز، متناسب با آخرین تکنولوژی های روز دنیا از نظر کیفی و کمی می باشد که در فضاهایی با نام رک و دیتاسنتر نگه داری و پشتیبانی می شود.این سرور ها توان پردازشی بسیار بالایی دارند و از پس سنگین ترین آنها نیز به راحتی بر می آیند.نام دیگر این سرور ها Dedicated Server می باشد که انواع مختلفی نیز دارند و در ادامه به آنها اشاره ای خواهیم کرد.برای مثال یک خانه 120 متری را در نظر بگیرید که فقط یک نفر در آن زندگی می کند. در این صورت آن شخص از هر قسمت از منزل که بخواهد به راحتی استفاده کرده و فضای زیادی در اختیار او قرار می گیرد.این مثال برای درک بیشتر بود که اگر منابع یک سروراختصاصی بصورت کامل در اختیار یک فرد یا یک سایت قرار بگیرد، عملکرد آن بسیار بالا رفته و بازدهی ایده آلی را کسب می کند.

سرور اختصاصی فقط در اختیار یک کاربر است که می تواند منابع آن را به صورت 100 درصد در اختیار داشته باشد، از این رو مدیر وب سایت قادر خواهد بود با تسلط و کنترل کامل به مدیریت محتوای خود بپردازد. زمانی که بحث مزایا و کاربردهای سرور اختصاصی به میان می آید، متوجه می شویم که شاید خیلی قبل تر باید از سرور اختصاصی بجای اشتراکی و یا مجازی استفاده می کردیم. به این دلیل که سخت افزارهای سرور خیلی خاص هستند، میزان برقی که این سخت افزارها مصرف میکنند، بالا است و همچنین باید در شرایط و محیطهای ویژهای نگهداری شوند و به این محیطهایی که از سرورها نگهداری میکنند، دیتا سنتر یا Data Center گفته میشود. این پروتکل کاربرد های متنوع و گسترده ای دارد که می توان از آنها به استفاده بچ گسترده در VoIP، پیام رسان ها و همینطور ایمیل اشاره کرد که خیلی از سرویس دهنده های بزرگ مانند گوگل برای خدمات خود از آن استفاده می کنند. مهمترین محدودیت پژوهش این است که سنجش کیفیت خدمات ابری در صنعت بازی ممکن است متفاوت با سایر صنایع باشد و قابلیت تعمیم گویه­های بهدستآمده وجود ندارد، ازاینرو براي انجام تحقيقات آتي به پژوهشگران پیشنهاد میشود مدل این تحقیق را مبنای پژوهش خود قرار داده و در دیگر صنایع فعال بررسی کنند.

همچنین در این سرویس امکان اعمال مواردامنیتی بیشتر و اختصاصی تر وجود خواهد داشت. برای افرادی که در کسب و کار خود از درگاه پرداخت اینترنتی استفاده می کنند توصیه می شود از سرورهای داخلی استفاده کنند چرا که هاست های داخلی باعث عملکرد بهتر و سرعت بیشتر سایت خواهد شد و در نتیجه کاربران شما راضی تر خواهند بود. در این مقاله تفاوت هاست و سرور مجازی برای شما توضیح داده خواهد شد و در نهایت شما قادر خواهید بود بهترین انتخاب را داشته باشید. به عنوان مثال در سیستم عامل ویندوز شما شاهد به روز رسانی های متعددی خواهید بود. این نوع وب سایت ها در لحظه هزاران ریکوئست همزمان و میلیون ها کلیک را دریافت می کنند، که برای ارسال پاسخ مناسب و سریع به یک میزبان قوی نیاز دارند. در سرور های اختصاصی همانطور که از نام آنها معلوم هست تمامی منابع عم از رم و سی پی یو و هارد و پهنای باند شبکه تماما اختصاصی بوده و مختص کاربر یا کاربرانی هست که به سرور دسترسی دارند. منابع این نوع سرورها به صورت کاملا اشتراکی بوده و در تمامی منابع مانند رم , هارد ,سی پی یو و شبکه سرور و حتی کرنل و یا همان هسته مرکزی مجاز ساز با هم مشترک هستند. منظور از وب سرور محل قرار گیری وب سایت های پر بازدید روی یک سرور هست که نیاز چندانی به منابع اختصاصی ندارند و میتوان با یک سرور اشتراکی با منابع محدود هم آنها را راه اندازی و مدیریت کرد. Dedicated Server ها همانند سایر خدماتی که شرکت های هاستینگ ارائه می دهند، از تنوع بالایی بر خوردار می باشد که برای مثال می توان به منطقه و موقعیتی که سرور در ان قرار گرفته است اشاره کرد.از این دسته می توان به خرید سرور اختصاصی ایران یا خارج پرداخت که هر کدام مشخصات خاص خود را با توجه به کشوری که در آن قرار گرفته است، دارا می باشد.نوع دیگر این سرور ها با توجه به سیستم عامل تقسیم بندی می شوند که 2 سیستم عامل مطرح:لینوکس و ویندوز بر روی آنها نصب می شود.

ماندگاری، بلوغ و امنیت، آن را به یکی از قابل اعتمادترین سیستم عاملهای موجود تبدیل کرده است، بدین معنی که برای دستگاههای شبکه تجاری و همچنین شرکتهایی که مایل به استفاده از آن و لوازم جانبی آن هستند، برای سفارشی سازی زیرساختهای شبکه و مرکز داده خود ایده آل است. یکی از بزرگترین مزیت های یک سرور اختصاصی این است که می توانید آن را customize کنید، یعنی بر اساس نیاز خود آن را شخصی سازی کنید. هرکدام از انواع سرورهای مطرح شده و همچنین موقعیت های جغرافیایی ذکر شده دارای مزیت هایی می باشند که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد. مزیت vps این است که از آنجا که این سرور مجازی است شما محدود به محدودیتهای یک سرور فیزیکی نیستید. میزبانی از کلودهای خصوصی: یک سازمان می تواند از یک سرور Dedicated، برای میزبانی کلود یا ابر شخصی خود و یا ماشین های مجازی استفاده کنند. کسانی که با سخت افزارهای سرورها کار میکنند باید مهارتهای تخصصی خاصی داشته باشند تا بتوانند سخت افزارهای سرورها را به درستی مدیریت کنند. خب در واقع، یک شبکه خصوصی مجازی یا وی پی ان، زمانی به کار می آیند که بخواهیم اطلاعاتمان محفوظ مانده و فقط روی یک دستگاه در دسترس باشد.

بر اساس گزارش ها انتظار میرود شرکت هواوی بخش سرورهای خود را به یک کنسرسیوم چینی متشکل از شرکتهای بخش خصوصی و دولتی بفروشد. برحسب تکنولوژی و ساختار مجازی سازی، معمولا سرورهای مجازی برگرفته از یک یا چند سرور اختصاصی هستند، اما در حالت معمولی چند سرور مجازی برگرفته شده از یک سرور اختصاصی است. کاربردهای سرور اختصاصی بسیار متنوع و متفاوت از هم هستند؛ در این مقاله علاوه بر توضیح کاربردهای این نوع سرور، خواهیم دید که یک سرور اختصاصی برای چه سازمان هایی و چه اهدافی بیشتر مناسب است، و چه زمانی وقت مهاجرت یک سازمان یا حتی یک شخص به سمت سرور اختصاصی است. این نوع سرورها که سرورهای مجازی تیم پنتا سرور هم از همین نوع میباشد از مجازی ساز هایی هم چون VMWare , KVM , Proxmox استفاده میکند که این مجازی ساز ها از حالت ایزوله استفاده میکنند و تمامی کاربرانی که این نوع سروی ها را دارا هستند توسط پلنی که برای آنها تعریف شده از مقدار منابع بخصوصی استفاده میکنند و تمامی منابع آنها توسط مدیران و تیم فنی به صورت دقیق تنظیم شده. سرورهای اختصاصی به ما این امکان را میدهد که از منابع برای وب سایتمان به راحتی استفاده کنیم. ولی در بعضی از مشاغل که از وب سایت های فروشگاهی مهم یا سایت هایی که از مطالب مهمی میزبانی میکنند باید ازسرور های اختصاصی (VDS) و کنترل پنل های لایسنزدارهم چون Cpanel یا Direct Admin استفاده بفرمایند تا هم منابع آنها در بازدید های بالا اختصاصی باشد که به مشکل برنخورند و هم سرور آنها به دلیل لایه های امنیتی و منابع اختصاصی به راحتی قابل نفوذ نباشد. از چه کشور هایی می توان IP ثابت تهیه کرد؟ چه کسی باید از هاستینگ VPS استفاده کند؟