• خانه
 • وبلاگ
 • ChatGPT توضیح داد – چرا این چت ربات هوش مصنوعی ذهن همه را متحیر می کند

ChatGPT توضیح داد – چرا این چت ربات هوش مصنوعی ذهن همه را متحیر می کند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ


نه! ChatGPT این را برای من ننوشته است!

بخش‌های بانکی، مالی و بیمه مدتی است که با هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشینی (ML) سروکار دارند. این موضوع پس از انتشار پست لینکدین کریس استون در مورد نحوه نوشتن پست های لینکدین خود به مدت یک هفته توسط ChatGPT، سر و صدای زیادی در بازار ایجاد کرد.

ChatGPT چیست؟

ChatGPT یک چت ربات هوش مصنوعی پیشرفته است که توسط OpenAI آموزش دیده است و به صورت مکالمه ای تعامل دارد. قالب گفتگو به ChatGPT اجازه می دهد تا به سؤالات بعدی پاسخ دهد، اشتباهات را بپذیرد، فرضیات نادرست را به چالش بکشد و درخواست های نامناسب را رد کند. ChatGPT بر فناوری قدرتمند GPT-3.5 متکی است. GPT مخفف Generative Pre-Trained Transformer، یک شبکه عصبی پیچیده بر اساس مفهوم انقلابی توجه است.

ChatGPT با استفاده از حجم وسیعی از اطلاعاتی که بر روی آن آموزش دیده است، قادر است پاسخ هایی را ارائه دهد که به طرز شگفت انگیزی انسانی هستند. توانایی ChatGPT برای ضبط متن از اظهارات قبلی توسط کاربران در یک موضوع و استفاده از آن برای اطلاع رسانی پاسخ‌ها در ادامه مکالمه یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که آن را متمایز می‌کند.

آموزش ChatGPT | چت GPT توضیح داده شده | Chat GPT چیست؟ | ادورکا

این 𝐂𝐡𝐭𝐭𝐆𝐏𝐓 𝐓𝐮𝐭𝐨𝐫𝐢𝐥 به عنوان یک دوره تصادف در 𝐂𝐡__ محبوبیت 𝐂𝐡𝐭𝐭𝐆𝐏𝐓 به طور تصاعدی در حال افزایش است. اما 𝐂𝐡𝐚𝐭𝐆𝐏𝐓 هنوز برای بسیاری از مردم شناخته شده نیست.

الگوهای زبانی بزرگ

ChatGPT یک مدل زبان بزرگ (LLM) است. مدل‌های زبان بزرگ (LLM) با مقادیر انبوهی از داده‌ها آموزش داده می‌شوند تا دقیقاً کلمه بعدی در یک جمله را پیش‌بینی کنند.

مانند تکمیل خودکار، اما در مقیاسی گیج کننده، LLM ها کلمه بعدی را در یک رشته از کلمات در یک جمله و همچنین جملات بعدی را پیش بینی می کنند. به لطف این مهارت، آنها می توانند پاراگراف ها و کل صفحات متن را ایجاد کنند. اما LLM ها این عیب را دارند که اغلب نمی توانند دقیقاً بفهمند یک شخص چه می خواهد. و با یادگیری تقویتی فوق با بازخورد انسانی (RLHF)، ChatGPT وضعیت هنر را در این زمینه ارتقا می دهد.

آینده ارتباط را با دوره آموزشی گواهینامه ChatGPT Edureka تجربه کنید.

چه کسی ChatGPT را ایجاد کرد؟

شرکت هوش مصنوعی OpenAI مستقر در سانفرانسیسکو ChatGPT را توسعه داد. OpenAI LP غیر انتفاعی یکی از شرکت های تابعه OpenAI Inc.، یک سازمان غیر انتفاعی است. مدل DALLE یادگیری عمیق شناخته شده OpenAI، که تصاویر را از پیام های متنی ایجاد می کند، به خوبی شناخته شده است.

محققان و مهندسان در OpenAI در حال بررسی راه‌هایی برای افزایش شفافیت این مدل یادگیری عمیق هستند و سعی می‌کنند تا حد امکان در مورد قابلیت‌ها، محدودیت‌ها و پتانسیل سوء استفاده از مدل باز و صادق باشند. برای حذف سوگیری در داده های آموزشی خود، دانشمندان داده OpenAI به طور مداوم نظرات کاربران را بررسی کرده و روش Humans in the Loop (HITL) را پیاده سازی کرده اند. مهندسان در OpenAI همیشه خروجی مدل و درخواست‌های کاربر در ChatGPT را زیر نظر دارند تا از اجرای مسئولانه آن اطمینان حاصل کنند.

ChatGPT در مقابل ابزارهای دیگر

 • انتخاب کنید:
  Open Pretrained Transformer یا OPT برداشت متا در GPT است. OPT دارای تعدادی ویژگی جذاب است که آن را به یک جایگزین رقابتی برای GPT تبدیل می کند. برای مثال، مدل OPT و GPT دارای نرخ‌های دقتی هستند که در مورد تخمین Zero-Shot NLP کاملاً قابل مقایسه هستند.
 • Google LAMDA:

  گوگل نگران ChatGPT است. مردم می‌توانند به جای استفاده از اولین موتور جستجوی وب برای یافتن پاسخ‌های فوری‌ترین پرسش‌های خود، به ChatGPT تکیه کنند. LAMDA، ​​مانند ChatGPT، مبتنی بر Transformer است، یک معماری شبکه عصبی که توسط Google Research ایجاد شد و برای استفاده در سال 2017 در دسترس قرار گرفت. معماری Transformer مدلی را تولید می‌کند که می‌تواند برای خواندن چندین کلمه (به عنوان مثال یک عبارت یا پاراگراف) آموزش داده شود. توجه کنید که این کلمات چگونه به یکدیگر مرتبط هستند و سپس پیش بینی کنید که کدام کلمات بعدی خواهند آمد.

 • گلدهی:

  این طراحی شده است تا کنترل Big Tech را بر روی مدل های بزرگ باز کند. در چند سال گذشته، شرکت‌های فناوری با استفاده از مقادیر عظیمی از قدرت محاسباتی که برای دانشگاهیان و سازمان‌های معمولی در دسترس نیست، تحقیقاتی را انجام داده‌اند. در نتیجه، محققان مستقل تأیید و رد نتایج شرکت های بزرگ فناوری را دشوار می دانند.

در اینجا لیستی از شرکت های فناوری چینی که اخیراً در مورد فناوری هوش مصنوعی اعلام کرده اند آمده است:

 • بایدو: Baidu Inc در 7 فوریه اعلام کرد که آزمایش داخلی یک پروژه به سبک ChatGPT به نام “Ernie Bot” را در ماه مارس تکمیل خواهد کرد.
 • علی بابا: در 8 فوریه، گروه علی بابا اعلام کرد که در حال ساخت و آزمایش یک فناوری مشابه ChatGPT در داخل است. به گفته غول تجارت الکترونیک، مدل‌های زبان بزرگ و هوش مصنوعی مولد، از زمانی که آکادمی Damo، مؤسسه تحقیقاتی آن، در سال 2017 تأسیس شد، مورد توجه بوده است.

محدودیت های ChatGPT

به عنوان یک مدل زبان، ChatGPT همیشه پاسخ های نادرستی می دهد. گاهی اوقات به نظر می رسد ChatGPT در پاسخ های خود کاملاً مطمئن است، حتی اگر آنها نادرست باشند، که می تواند خطرناک باشد.

داده های آموزشی ChatGPT مانند بسیاری از مدل های هوش مصنوعی محدود است. فقدان داده های آموزشی و تعصب در داده ها می تواند تأثیر منفی بر خروجی مدل داشته باشد.

پاسخ های چت بات ممکن است در چندین زمینه واقعی نادرست باشد. به عنوان مثال، می تواند شخصیت ها و نشریات تاریخی تخیلی ایجاد کند که وجود ندارند یا به برخی از سوالات ریاضی پاسخ نادرست دهند. درک ChatGPT هنوز به داده های سال 2021 محدود است، اگرچه ممکن است در طول زمان پیشرفت کند.

با این حال، انتظار می رود ChatGPT راه را برای سیستم های هوش مصنوعی بسیار پیچیده تر در آینده هموار کند. پتانسیل GPT-3 در حال حاضر علاقه به مدل آینده LLM OpenAI، GPT-4 را برانگیخته است.

دسته های آتی برای دوره کامل ChatGPT: مبتدی تا پیشرفته