GPT-4 چیست؟ چگونه از ChatGPT بهتر است

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ


ما قبلاً از شگفتی هایی که ChatGPT انجام می دهد شگفت زده شده بودیم و اکنون GPT-4 با ویژگی هایی که هیچ کس تصورش را نمی کرد وارد شده است. این روزها، واقعاً نمی‌توان گفت در آینده مدل‌های زبانی چه چیز دیگری را بررسی خواهیم کرد، زیرا هر روز مانند یک چالش جدید برای توسعه‌دهندگان ChatGPT است. OpenAI از انتشار آخرین مدل زبان اصلی خود، GPT-4 خبر داد. این مدل یک مدل چندوجهی بزرگ است که می تواند هم ورودی تصویر و هم متن را بپذیرد و خروجی متن تولید کند. با مرور این وبلاگ، درک بهتری از GPT-4 به دست خواهید آورد.

برای عمق بخشیدن به درک شما، موضوعاتی مانند:

GPT-4 چیست؟

GPT-4 آخرین نسخه از سیستم های مدل زبان OpenAI است. این ورودی تصویر و متن را می پذیرد و خروجی متن را منتشر می کند، اگرچه این مدل GPT در بسیاری از سناریوهای دنیای واقعی نسبت به انسان ها توانایی کمتری دارد و عملکرد در سطح انسانی را در معیارهای مختلف حرفه ای و آکادمیک نشان می دهد. همانطور که همه ما می دانیم، این یک نسخه توسعه یافته از GPT-3.5 است، بنابراین بیایید با داستان چگونگی شروع آن آشنا شویم.

gpt4

تاریخچه GPT

اولین مدل GPT توسط OpenAI منتشر شد و با استفاده از Common Crawl، یک مجموعه داده متنی بزرگ، آموزش داده شد. مدل GPT-1 که شامل 117 میلیون پارامتر است، می تواند زبانی را تولید کند که هم قابل فهم و هم از نظر گرامری دقیق باشد.

GPT-4 چیست؟ چگونه از ChatGPT بهتر است

به دنبال GPT-2، که حاوی 1.5 میلیارد پارامتر بود و سال بعد توسط OpenAI منتشر شد، حتی شگفت‌انگیزتر بود و شامل مقالاتی بود که تشخیص آنها از مقالاتی که توسط انسان ایجاد شده بود دشوار بود. با این حال، OpenAI در ابتدا تنها یک نسخه محدود از GPT-2 را ارائه کرد زیرا نگران این بود که چگونه از چنین مدل زبان پیچیده ای سوء استفاده می شود.

gpt2سپس GPT-3، بزرگترین و قدرتمندترین مدل GPT تا به امروز با 175 میلیارد پارامتر، که توسط OpenAI در سال 2020 منتشر شد، می آید. وظایف NLP که GPT-3 می تواند انجام دهد شامل ترجمه زبان، تکمیل متن و حتی ایجاد مواد منحصر به فرد مانند شعر و داستان کوتاه این مدل با تکرارهای مختلفی که به عنوان سری GPT-3.5 شناخته می شوند، از جمله ChatGPT متمرکز بر مکالمه، به پیشرفت خود ادامه داد.

gpt3این مدل با تکرارهای مختلفی که به عنوان سری GPT-3.5 شناخته می شوند، از جمله ChatGPT متمرکز بر مکالمه، به پیشرفت خود ادامه داد. و برای دانستن بیشتر در مورد ChatGPT می توانید ویدیو را برای جزئیات کامل بررسی کنید.

GPT-4 فاش شد

همانطور که انتظار می رود، مدل های GPT-4 از نظر دقت پاسخگویی بهتر از مدل های GPT-3.5 عمل می کنند. با امتیاز GPT-4 40 درصد بالاتر از GPT-3.5 در معیار عملکرد واقعی OpenAI، میزان “توهمات” در جایی که مدل خطاهای واقعی یا منطقی می کند کاهش می یابد. علاوه بر این، “کنترل پذیری” یا توانایی تغییر رفتار در پاسخ به خواسته های کاربر را بهبود می بخشد. یک تغییر بزرگ این است که GPT-4 می‌تواند از ورودی تصویر (فقط پیش‌نمایش تحقیق؛ هنوز برای عموم در دسترس نیست) و ورودی متن استفاده کند. کاربران می توانند با وارد کردن متن و تصاویر به هم ریخته، هر چشم انداز یا وظیفه زبانی را مشخص کنند.

ورودی بصری

دسترسی به GPT-4

محدودیت استفاده برای کاربران ChatGPT Plus وجود خواهد داشت. با این حال، کاربران می توانند به GPT-4 در chat.openai.com دسترسی داشته باشند. محدودیت‌های استفاده خاص بر اساس سطح تقاضا و عملکرد سیستم تغییر خواهد کرد، اما OpenAI انتظار دارد که به دلیل مشکلات ظرفیت بسیار محدود باشد. بسته به الگوهای ترافیکی گزارش شده، OpenAI ممکن است سطح عضویت جدیدی را ارائه دهد که امکان استفاده بیشتر از GPT-4 را فراهم کند. آنها همچنین می خواهند فقط چند درخواست رایگان در آینده ارائه دهند تا به غیر مشترکین فرصتی برای ارزیابی مدل بدهند.

معیارهای GPT-4

به عنوان مثال، می توانید یک کاربرگ را در GPT-4 آپلود کنید و می تواند آن را اسکن کرده و پاسخ سوالات را نمایش دهد. همچنین می‌تواند نموداری را که آپلود می‌کنید بخواند و بر اساس اطلاعات موجود در آن محاسبات انجام دهد. نمودار زیر نشان می‌دهد که چگونه مهارت‌های فکری این مدل نیز پیشرفته‌تر است و در یک سری آزمون‌های محک شبیه‌سازی شده از GPT-3.5 بهتر عمل می‌کند.

معیارها

علاوه بر این، GPT-4 با استفاده از معیارهای استاندارد ساخته شده برای مدل های یادگیری ماشین آزمایش شد. اکثر مدل‌های زبان بزرگ پیشرفته (SOTA) و همچنین مدل‌های زبان بزرگ موجود، به طور قابل‌توجهی از GPT-4 بهتر عمل می‌کنند، که از آنها نیز بهتر است.

جونیور

محدودیت های GPT-4

GPT-4 دارای محدودیت های مشابه نسخه های قبلی GPT است. حتی OpenAI اعتراف می کند که این مدل “کاملا قابل اعتماد نیست” زیرا حقایق را “توهم” می کند و یک اشتباه منطقی ایجاد می کند.با با این حال، قابلیت‌های اضافی GPT-4 منجر به سطوح جدیدی از خطر، مانند ایجاد توصیه‌های مضر، کد با خطا یا اطلاعات نادرست می‌شود. از آنجایی که هنوز منتشر نشده است و به دلیل قابلیت های بی نظیرش تبلیغات واقعی است، تنها چیزی که می خواهم بگویم این است که بسیار هیجان زده هستم تا بفهمم آینده ما از طریق GPT-4 چه خواهد شد. تا آن زمان، می‌توانید به GPT-3.5 که هنوز هم محبوب‌ترین پلتفرم است، برای دریافت پاسخ سؤالات خود تا زمانی که این مدل جدید GPT با صدای بلند عرضه شود، تکیه کنید.

این پایان وبلاگ ما در GPT-4 است، امیدوارم اکنون عمیقاً از موضوع آگاه شده باشید. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد ChatGPT هستید، این دوره آموزشی است دوره کامل ChatGPT: مبتدی تا پیشرفته که به شما در بهبود درک خود از موضوع کمک می کند.